Rynki

Odnawialne źródła energii wyprzedziły węgiel w Niemczech

Rynki

KE oczekuje, że Polska notyfikuje ustawę dotyczącą cen energiitvn24
wideo 2/4

Odnawialne źródła energii w Niemczech wyprzedziły węgiel, do tej pory będący głównym surowcem energetycznym - poinformowała agencja Reutera. OZE w ubiegłym roku posłużyły do produkcji ponad 40 procent energii elektrycznej w tym kraju.

Agencja powołała się na badania przygotowane przez organizację Fraunhofera. Wskazują one, że w ubiegłym roku produkcja energii hydroelektrycznej, słonecznej, wiatrowej i pochodzącej z biomasy wzrosła o 4,3 proc. i wyniosła 219 terawatogodzin (TWh). Całkowita produkcja energii elektrycznej w Niemczech w 2018 roku wyniosła 542 TWh, z czego energia wytworzona na bazie węgla stanowiła 38 proc.

Duży wzrost

Energia ze źródeł odnawialnych w Niemczech w 2017 roku stanowiła 38,2 proc. całej produkcji, w 2010 r. zaś - jedynie 19,1 proc. Autor badania Fraunhofera Bruno Burger zapowiedział, że w 2019 roku produkcja energii z OZE w Niemczech nie spadnie poniżej 40 proc. całości.

Wskazał również, że kraj wciąż inwestuje w nowe instalacje do jej wspomagania.

Zdaniem agencji Reuters fakt, że OZE w ubiegłym roku wyprodukowały w Niemczech więcej energii od węgla, jest świadectwem postępu największej europejskiej gospodarki na drodze do osiągnięcia poziomu 65 proc. produkcji energii z OZE do 2030 roku i rezygnacji z atomu do 2022 roku.

Autor: tol / Źródło: PAP