Rynki

Nasdaq Composite na historycznej górce. Pękło 5 tys. punktów

Rynki


Amerykański indeks Nasdaq Composite przebił w poniedziałek barierę 5 tys. punktów, osiągając maksymalny poziom 5001,07 po raz pierwszy od 15 lat. Przyczyniły się do tego mieszane dane z gospodarki. Ostatni raz taką górkę indeks uzyskał w marcu 2000 roku, kiedy pękła banka spekulacyjną spółek związane z branżą informatyczną.

- Podstawy dla największej grupy Nasdaq są wystarczająco dobre, aby indeks utrzymał się powyżej 5 tys. punktów - powiedział Peter Jankovskis, jeden z dyrektorów OakBrook Investments LLC.

Nasdaq Composite to indeks giełdowy obliczany na giełdzie w Nowym Jorku, prowadzone na nim są spółki z sektora technologicznego. Indeks po raz pierwszy przekroczył poziom 1 tys. punktów 17 lipca 1995 i osiągnął rekordowy poziom 5132,52 punktów 10 marca 2000, sygnalizując szczytowy punkt fascynacji akcjami spółek internetowych. Po krachu cen tych akcji indeks spadł do poziomu 1108,49 punktów 10 października 2002.

Ważne dane

Jak podaje Reuters, wydatki konsumentów w USA spadły drugi miesiąc z rzędu w styczniu, a niższe ceny benzyny spowodowały stłumienie presji inflacyjnej. Słabsze od spodziewanych były też wyniki w budownictwie.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w IV kwartale 2014 roku o 2,2 proc. kwartał do kwartału. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 2,0 proc. kdk. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście PKB w USA o 2,6 proc.

Lekcja z historii

W końcówce lat 90. z powodu mody na spółki internetowe kursy wielu spółek niebezpiecznie wzrosły. Nawet pomimo tego, że wiele z nich nie wykazywało dużych dochodów. Jedną ze spektakularnych przecen była spółka Yahoo, która na początku stycznia 2001 roku była wyceniana na 118 dolarów, a w czasie debiutu na zaledwie 13 dolarów.

Na początku nowego wieku wielu inwestorów zaczęło odwracać się od spółek internetowych. Wielu uważało, ze z tego sektora nie da się już nic więcej wykroić. W ciągu krótkiego czasu Nasdaq Composite spadł z poziomu 5 tys. punktów do 2 tys. To skutkowało reakcją łańcuchową.

Notowania Nasdaq Composite w poniedziałekstooq.pl

Autor: mn / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości