Naftohaz zapłacił, Gazprom czeka na zamówienia. Gaz popłynie na Ukrainę?

Rynki

naftogaz.comUkraiński Naftohaz powiadomił w piątek, że przelał na konto Gazpromu 378 mln dolarów

Gazprom otrzymał od Naftohazu Ukrainy przedpłatę za dostawy gazu w grudniu i teraz czeka na szczegółowe zamówienie dotyczące ilości surowca - poinformował w poniedziałek przedstawiciel rosyjskiego koncernu Siergiej Kuprijanow.

- Pieniądze na koncie. Czekamy na zamówienie ilości - powiedział Kuprijanow.

Ukraina złoży zamówienie na wznowienie dostaw rosyjskiego gazu od 11 grudnia – poinformowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na operatora ukraińskich gazociągów, państwową spółkę Ukrtranshaz, która należy do koncernu Naftohaz. Operator nie uściślił, jakie dokładnie ilości gazu zamierza zamówić od 11 grudnia.

Zapłacili

Ukraiński Naftohaz powiadomił w piątek, że przelał na konto Gazpromu 378 mln dolarów w charakterze przedpłaty za 1 mld metrów sześciennych gazu i oczekuje wznowienia dostaw. Dostawy zostały przerwane w połowie czerwca z powodu miliardowego zadłużenia Ukrainy. Kijów odmówił płacenia za ten surowiec cen zawyżonych przez Moskwę po zmianie władzy na Ukrainie z prorosyjskiej na prozachodnią. Ukraina, Rosja i KE prowadziły trójstronne konsultacje gazowe od połowy czerwca. Kwestię dostaw rosyjskiego gazu w okresie zimowym (od listopada roku 2014 do marca roku 2015) rozwiązano dopiero 31 października. Ustalono, że cena za 1000 metrów sześciennych wyniesie mniej niż 385 dolarów, lecz Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz.

Gazprom przykręcił Ukrainie kurek z gazem. Kijów bez ciepłej wodyTVN24 BiS

Autor: mn//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: naftogaz.com