Na Zachodzie nie ma napięcia przed Fed. I problem Holandii

Rynki


Na europejskich giełdach oczekiwanie na ważne dla świata gospodarczego decyzje, ale nie widać nerwowego napięcia wśród inwestorów - wskazują maklerzy.

Fed już wie, co zmieni w swojej polityce monetarnej, Holendrzy mają jeszcze kilkadziesiąt godzin do zastanowienia, na kogo oddać głos, a Brytyjczycy mogą już wychodzić z Unii Europejskiej.

Stopy procentowe

W środę Fed przedstawi decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych oraz poda najnowsze projekcje makroekonomiczne i oczekiwania dotyczące ścieżki podwyżek w najbliższych latach. Nastąpi to o 19.00, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa przewodniczącej Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) Janet Yellen.

Analitycy na 100 procent wyceniają prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA o 25 pkt. bazowych.

Rynki z uwagą śledzić będą retorykę Fed dotyczącą sumy bilansowej. Rezerwa Federalna posiada w swoim bilansie aktywa warte 4,5 bln USD, które Fed skupował z rynku w ramach programu luzowania ilościowego po ostatnim światowym kryzysie finansowym.

Co na rynkach?

W tym tygodniu swoje posiedzenia mają też banki centralne Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii (w czwartek). Analitycy nie przewidują jednak, aby banki te wprowadziły zmiany w swojej polityce monetarnej.

W środę Holendrzy będą wybierać nowy skład 150-osobowej niższej izby parlamentu (Tweede Kamer, Druga Izba Stanów Generalnych). Oficjalne wyniki będą ogłoszone 20 marca, wcześniej będą wyniki sondaży exit poll.

Napięcie na linii Holandia-Turcja

Premier Holandii Mark Rutte ostrzegł w poniedziałek, że nacjonalistyczna, populistyczna i antyislamska Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa ma szansę na wygraną w tych wyborach parlamentarnych.

- Prawdziwe zagrożenie polega na tym, że 16 marca możemy obudzić się w kraju, w którym Geert Wilders stoi na czele partii z największą liczbą głosów, a to będzie przesłaniem dla reszty świata - powiedział Rutte dziennikarzom w Rotterdamie. Do holenderskich wyborców zaapelował, by głosując w wyborach, powstrzymali "zły rodzaj populizmu".

Partia Wildersa, która prowadziła w sondażach od listopada 2016 roku, na 10 dni przed głosowaniem znalazła się na drugim miejscu za liberalną partią VVD Ruttego. Analitycy oceniają jednak, że nawet jeśli w tych wyborach wygra PVV Wildersa, to nie ma groźby Nexitu, czyli wyjścia Holandii z UE.

Brexit

Brytyjczycy mogą już za to wychodzić z Unii Europejskiej - obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły w poniedziałek wieczorem ustawę upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa rządu planuje uruchomić proces Brexitu przed końcem marca.

Projekt ustawy zostanie teraz skierowany do Pałacu Buckingham w celu uzyskania podpisu królowej Elżbiety II, po czym wejdzie w życie, otwierając przed premier May drogę do formalnego rozpoczęcia procesu tzw. Brexitu i dwuletnich negocjacji w tej sprawie.

Premier May wielokrotnie zapowiadała, że planuje formalne rozpoczęcie procesu opuszczenia wspólnoty przed końcem marca br.

Dane

Tymczasem we wtorek przed południem inwestorzy w Europie poznają dane o produkcji przemysłu w strefie euro w styczniu oraz wskaźnik ZEW w Niemczech w marcu.

O 11.00 na rynku pojawi się też wskaźnik optymizmu w małym biznesie w USA w lutym.

Na rynku paliw - ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o 6 centów, ale podczas 6 poprzednich sesji surowiec staniał o 9,2 proc. Baryłka ropy West Texas Intermediate na NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,34 USD.

Na rynku metali - miedź na giełdzie w Londynie drożeje po danych z chińskiej gospodarki, które sygnalizują poprawę w produkcji i inwestycjach. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana po 5.808,50 USD za tonę, po zwyżce o 0,2 proc.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2017 r. o 6,3 proc. rdr YTD - poinformowało rano biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji rdr YTD o 6,2 proc., po wzroście poprzednio o 6,0 proc. Inwestycje w środki trwałe wzrosły zaś w Chinach o 8,9 proc.

Autor: gry / Źródło: PAP