Na zachodnich giełdach stagnacja

Rynki

Deutsche Bankbank giełda analityk makler Deutsche Bank

Na europejskich giełdach stagnacja - indeksy poruszają się w bardzo małym przedziale. Może coś się zmieni po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego - w czwartek, albo po informacjach z amerykańskiego rynku pracy - w piątek - wskazują maklerzy.

W czwartek zakończy się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, a bank wczesnym popołudniem tego dnia ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych.

Stopy bez zmian

Podczas posiedzenia w styczniu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian, tj. stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 0,00 proc., stopa kredytu w banku centralnym 0,25 proc., a stopa depozytu w banku centralnym -0,40 proc.

Rada nie zmieniła też wówczas parametrów programu skupu aktywów do końca marca 2017 r. na poziomie 80 mld euro miesięcznie oraz od kwietnia do grudnia 2017 r. w wys. 60 mld euro miesięcznie.

Rynek jest zgodny w ocenie, że 9 marca EBC pozostawi założenia polityki monetarnej bez zmian.

Oczekiwania na Amerykę

W piątek zaś w USA zostanie opublikowana informacja z amerykańskiego rynku pracy w lutym.

Analitycy oceniają, że w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia za Oceanem wyniosła 4,7 proc. wobec 4,8 proc. w styczniu. Oczekiwany jest wzrost nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 190 tys. i podobny w sektorze prywatnym.

Dane z rynków

Tymczasem w środę inwestorzy poznali już wskaźniki makro z gospodarek Japonii, Chin i Niemiec.

Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w IV kw. 2016 r. o 1,2 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - poinformowało biuro rządowe w końcowym wyliczeniu. Analitycy szacowali wzrost na 1,5 proc., po wzroście w III kw. o 1,2 proc. Wstępnie biuro rządowe szacowało wzrost PKB w IV kw. na 1,0 proc.

W ujęciu kwartalnym PKB Japonii wzrósł w IV kw. o 0,3 proc. Szacowano wstępnie +0,2 proc., a analitycy +0,4 proc. W III kw. PKB wzrósł o 0,3 proc.

W Chinach zaś eksport wzrósł w lutym o 4,2 proc. rdr, po wzroście poprzednio o 15,9 proc. (w juanach) - podała administracja celna. Analitycy spodziewali się, że eksport w II rdr wzrósł o 14,6 proc.

Mocne są dane o imporcie - w II wzrósł on rdr o 44,7 proc. (w juanach), a tu oczekiwano wzrostu o 23,1 proc., po wzroście poprzednio o 25,2 proc. rdr.

W juanach deficyt w handlu Chin wyniósł w II 60,36 mld wobec nadwyżki poprzednio 354,50 mld i oczekiwanej przez analityków nadwyżki 172,50 mld juanów. To pierwszy deficyt od 2014 r. Na dane te w dużym stopniu miała wpływ dłuższa noworoczna przerwa w Chinach, z okazji rozpoczęcia nowego roku księżycowego.

Przemysł w Niemczech

Niemieccy statystycy podali zaś w środę, że produkcja przemysłowa wzrosła o 2,8 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 2,4 proc. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 2,7 proc.

Rdr produkcja przemysłowa pozostała bez zmian, po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio spadła o 0,2 proc. Tu analitycy oczekiwali spadku o 0,6 proc.

Po południu na rynkach pojawią się informacje z USA: o 14.15 - dane ADP z amerykańskiego rynku pracy w II, o 14.30 - wyliczenia wydajności produkcji w IV kw. 2016, a o 16.00 informacje o zapasach hurtowych w I.

Surowce

Na rynku paliw w środę ropa WTI na Nymex w Nowym Jorku tanieje o 0,7 proc. do 52,75 USD za baryłkę w reakcji na mocny wzrost zapasów surowca w USA. Amerykański Instytut Paliw (API) podał we wtorkowym niezależnym raporcie, że zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu aż o 11,6 mln baryłek.

Na rynku miedzi - metal drożeje na LME w Londynie o 0,6 proc. do 5.805,00 USD za tonę w reakcji na komentarze ministra górnictwa Chile, który ostrzega, że przedłużający się strajk w kopalni miedzi Escondida, największej na świecie, może spowodować, iż na globalnym rynku miedzi wystąpi deficyt tego metalu.

Wydarzenia

W polityce - jedna trzecia Francuzów zgadza się z ideami skrajnie prawicowego Frontu Narodowego - stronnictwa Marine Le Pen. Tak wynika z ogłoszonego we wtorek sondażu. Szczególnym poparciem cieszy się program antyimigracyjny tej partii, a pomysły antyeuropejskie, jak odrzucenie euro, o wiele mniejszym.

Le Pen, kandydatka Frontu Narodowego na prezydenta Francji, zapowiedziała we wtorek, że poda się do dymisji po ewentualnej wygranej w kwietniowych wyborach, jeżeli Francuzi opowiedzą się w referendum przeciwko wyjściu Francji z Unii Europejskiej.

Najnowszy sondaż Opinion Way wskazuje, iż niezależny kandydat Emmanuel Macron zmniejszył stratę do Marine Le Pen w pierwszej turze głosowania do 1 pkt. proc. i utrzymał 20-pkt. przewagę w II turze. Przewagę nad Le Pen w II turze zwiększył również Francois Fillon, kandydat Republikanów - do 16 pkt proc., o 4 pkt. proc.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Deutsche Bank