Na Wall Street spokojny koniec tygodnia. Ale inwestorów niepokoi amerykańska gospodarka

Rynki

Rynkom akcji w USA pomogło pod koniec tego tygodnia osłabienie się dolara oraz uspokojenie sytuacji na rynku długu

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła istotnych zmian najważniejszych indeksów. W centrum uwagi były dane z gospodarki USA, które już po raz kolejny w ostatnim czasie były słabsze od oczekiwań.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,11 proc. do 18 272,56 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,05 proc. do 5048,29 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,08 proc. do 2122,73 proc.

Dolar słabszy pomaga

Rynkom akcji w USA pomogło pod koniec tego tygodnia osłabienie się dolara oraz uspokojenie sytuacji na rynku długu, gdzie po silnych wzrostach wcześniej ustabilizowały się rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Osłabienie amerykańskiej waluty oraz niższe rentowności amerykańskich obligacji to efekt słabszych od oczekiwań danych z gospodarki USA w ostatnich kilku dniach. Po rozczarowujących odczytach wskaźników sprzedaży detalicznej oraz inflacji PPI wcześniej w tym tygodniu w piątek rozczarowały dane na temat produkcji przemysłowej oraz zaufania konsumentów. Produkcja przemysłowa w USA w kwietniu spadła o 0,3 proc. mdm. Analitycy spodziewali się braku zmian wskaźnika produkcji przemysłowej mdm. W marcu wskaźnik spadł o 0,3 proc. po korekcie, wobec spadku o 0,6 proc. przed korektą.

Mniejszy optymizm

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w maju 88,6 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w maju wskaźnika na poziomie 95,9 pkt. Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł w maju do plus 3,09 pkt. z minus 1,19 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie plus 5,0 pkt.

Autor: mn / Źródło: PAP