Wahania na Wall Street. Mieszane uczucia inwestorów

Rynki

shutterstock.comDow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,11 proc.

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła mieszane nastroje. Grupujący blue-chipy DJI zakończył sesję szósty raz z rzędu na historycznych maksimach. Na minusie znalazły się S&P 500 i Nasdaq.

Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,11 proc. i wyniósł 18 868,69 pkt. S&P 500 spadł o 0,01 proc. i wyniósł 2 164,20 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 0,36 proc. do 5 218,40 pkt.

Indeksy

W ubiegłym tygodniu Dow Jones Industrial zyskał 5,36 proc. i trzykrotnie zakończył sesję na rekordowych poziomach - to był najlepszy tydzień dla tego indeksu od 2011 r. Indeks S&P 500 odnotował solidny 3,8-procentowy wzrost - po raz pierwszy od 2013 r. Wygrane Trumpa w wyborach prezydenckich w USA i Republikanów w Kongresie postrzegane są na rynku jako sygnał proinflacyjny z uwagi na plany stymulacji od strony fiskalnej, co doprowadzi - w ocenie rynku - do zacieśnienia polityki monetarnej w Stanach.

Co ze stopami?

W związku z tym w centrum uwagi rynków w tym tygodniu znajduje się czwartkowe wystąpienie przewodniczącej Rezerwy Federalnej Janet Yellen, która przedstawi w Kongresie prognozy dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Cena ropy naftowej spadła w poniedziałek do najniższego od trzech miesięcy poziomu. Baryłka Brent kosztuje nieco ponad 44 USD, a cena WTI spadła poniżej 43 USD.

Wybór Trumpa wstrząsnął rynkami walutowymi. Zobacz materiał wideo z 14.11.2016 roku:

Wybór Trumpa wstrząsnął rynkami walutowymi

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com