Apple i nieruchomości ciągnęły giełdę w dół. Najlepiej radziły sobie spółki finansowe i paliwowe

Rynki

shutterstock.comNa Wall Street bez większych zmian

Środowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła istotnych zmian głównych indeksów. Zgodnie z oczekiwaniami amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe, oceniając, że spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA w I kw. było przejściowe.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,04 proc. do 20 957,90 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,37 proc. do 6072,55 pkt. S&P 500 zniżkował o 0,13 proc. do 2388,13 pkt.

Amerykańska Rezerwa Federalna pozostawiła w środę bez zmian główną stopę procentową w przedziale 0,75-1,00 proc. W ocenie Rezerwy spowolnienie wzrostu gospodarczego w I kw. prawdopodobnie było przejściowe.

"FOMC ocenia, że spowolnienie wzrostu gospodarczego w I kw. prawdopodobnie było przejściowe i ciągle spodziewa się, że wraz ze stopniowymi zmianami w polityce monetarnej aktywność w gospodarce będzie rozwijać się w umiarkowanym tempie, sytuacja na rynku pracy ulegnie dalszej poprawie, a inflacja ustabilizuje się w okolicach 2 proc. w średnim terminie" - napisano w komunikacie.

Fed nie zmienił brzmienia fragmentu komunikatu dotyczącego polityki sumy bilansowej i nadal zamierza reinwestować zapadające aktywa z powrotem w sumę bilansową, aż normalizacja polityki monetarnej będzie "trwać już jakiś czas".

W ujęciu sektorowym, najlepiej na Wall Street radziły sobie spółki finansowe i paliwowe, a najgorzej sektor nieruchomości.

Uwagę zwracały notowania Apple. Spółka traciła na początku sesji niemal 2 proc., lecz później odrobiła większość strat. Producent elektroniki rozczarował wynikami za I kw. Apple sprzedał w I kw. 2017 r. 50,8 mln sztuk iPhone'ów, mniej niż rok wcześniej i poniżej oczekiwań analityków, którzy oczekiwali wzrostu sprzedaży do 51,4 mln. Inwestorów nie przekonało podwyższenie dywidendy oraz ogłoszenie przez spółkę skupu akcji własnych za 50 mld USD.

Na plus sesję zapisał Yum, właściciel sieci KFC i Pizza Hut. Zysk na akcję Yum w I kw. wyniósł 65 centów vs 59 centów konsensusu.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com