Morgan Stanley tnie prognozy dla ropy. Ceny idą w dół

Rynki

TVN24 Biznes i ŚwiatRopa tanieje. Ceny surowca w poniedziałek rano

Po tym, jak bank Morgan Stanley obniżył prognozy dla cen ropy Brent, w poniedziałek surowiec ten tanieje o ponad dolara - pisze Reuters. I przypomina, że niedawno ropa zanotowała najniższą cenę od pięciu lat. Do tego rynek ten nie może liczyć na optymistyczne dane z Chin.

"Bez interwencji OPEC utrzymuje się ryzyko nierównowagi na rynku, z dalszą nadpodażą w 2015 roku" - napisał w raporcie Morgan Stanley. Jak przypomina Reuters, ropa Brent w dostawach na styczeń spadła do 67,73 dolarów za baryłkę. To blisko zeszłotygodniowej granicy 67,53 dolarów, która była najniższą wartością od października 2009 roku. Ceny spadły też lekko po danych z Chin. Wyniki handlowe chińskiej gospodarki są poniżej oczekiwań. Eksport wzrósł w listopadzie o 4,7 proc. rok do roku, a import spadł o 6,7 proc.

Jeszcze taniej?

W swoim raporcie Morgan Stanley obniżył prognozy cen ropy Brent w 2015 roku do 70 dolarów (z 98 dolarów), a na 2016 rok do 88 dolarów (ze 102). Bank przewiduje też, że w razie spełnienia się najgorszego scenariusza cena może spaść do 43 dolarów w II kwartale przyszłego roku. Pod koniec listopada OPEC, czyli Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową, postanowiła nie zmniejszać wydobycia, co podniosłoby ceny surowca. Państwa kartelu nadal będą wydobywać 30 mln baryłek ropy naftowej dziennie. Spadki cen surowca są szczególnie dotkliwe dla gospodarek uzależnionych przede wszystkim od eksportu ropy, jak objęte sankcjami gospodarczymi Rosja i Iran.

Kilka przyczyn

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej ceny utrzymają się na niskim poziomie w ciągu pierwszej połowy 2015 roku. Wiadomo już bowiem, że podaż surowca nie zmniejszy się, a nic nie wskazuje na to, by główni konsumenci, czyli Europa i wschodzące gospodarki (jak Chiny i Indie) miały przyspieszyć i zwiększyć popyt. Do obecnego przesycenia na rynku ropy doszło na skutek wysokiej produkcji gazu łupkowego w USA, większego od oczekiwań wydobycia w krajach OPEC oraz słabego popytu na ropę na całym świecie.

Autor: mn//km / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shuttercstock