Moody's obniża perspektywę. Jak rynek zareaguje po weekendzie?

Rynki

TVN24 BiSRatingi Moody's w Europie

Moody's nie dotrzymała słowa i komunikat agencji pojawił się dopiero w sobotę po 3. Wielu pewnie do tej pory odsypia spędzoną przed monitorem noc. Oczekiwanie na publikację przeplatane było żartami z agencji oraz kilkudziesięciominutową przerwą w działaniu strony Moody's. Jednak sprawa jest poważna - komentuje redaktor rynkowy tvn24bis.pl Jakub Tomaszewski.

Wśród naigrawań internautów pojawiały się prośby do Ministerstwa Finansów o wysłanie ratingu faksem, posłańcem na koniu, a nawet gołębiem pocztowym. Jednak sprawa jest poważna. Mimo że agencja nie obniżyła nam ratingu, zmieniła perspektywę oceny. Co to oznacza dla rynków?

Zobacz, jak ministerstwo finansów skomentowało komunikat agencji.

Agencja, zdając sobie sprawę z wpływu własnych publikacji na rynek, celowo wstrzymała się do momentu, kiedy zakończy się nie tylko sesja europejska, ale i w Stanach Zjednoczonych. A rynek walutowy zamknie się na weekend. Sama decyzja trafiła w punkt prognoz większości polityków, inwestorów i analityków.

Największy wpływ na rynki mają zwykle wydarzenia niespodziewane, zaskakujące obecnych przed monitorami lub na parkiecie traderów.

Tymczasem to, co ogłosił Moody's, tylko ziściło oczekiwania większości. To raz. Dwa: nawet jeśli kogoś zaskoczyła, to przez weekend ma szanse oswoić się z tym i nie reagować emocjonalnie, tylko w sposób przemyślany.

Dlatego nie spodziewamy się większych ruchów na otwarciu tak rynku Forex w niedzielę późnym wieczorem, jak i giełd regulowanych na początku sesji europejskiej. O czym zresztą mówił podczas sobotniej konferencji minister finansów Paweł Szałamacha.

W poniedziałek złotowe aktywa skarbowe i walutowe mogą mieć tendencję do umacniania się w reakcji na odetchnięcie inwestorów i niejako potwierdzenie, że sytuacja nie jest dramatyczna.

Negatywna perspektywa zawisła nad nami przynajmniej do 9 września, kiedy Moody's planuje kolejną ocenę wiarygodności Polski.

ZOBACZ KOMUNIKAT AGENCJI MOODY'S

Autor: Jakub Tomaszewski/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Deutsche Bank

Raporty: