Ten metal jest najdroższy od dekady. Polski gigant zyskuje

Rynki

ShutterstockNa rynkach panuje optymizm

Na rynkach panuje optymizm i oczekiwania, że wydatki na przemysł i rozwój infrastruktury na świecie wzrosną w przyszłym roku. To napędza falę dobrych nastrojów wśród inwestorów i zachęca ich do zakupu surowców, w tym metali przemysłowych. Miedź zdrożała w tym miesiącu ponad 20 procent.

Miedź na giełdzie w Londynie minimalnie zyskuje. Miedź w dostawach trzymiesięcznych kosztowała po otwarciu handlu 5.881,00 USD za tonę, po zwyżce o 2 dolary - podają maklerzy.

Miedź na LME jest obecnie wyceniana blisko najwyższych poziomów od ponad roku, a listopad może zakończyć największym miesięcznym wzrostem od kwietnia 2006 roku.

Dobre nastroje

Na rynkach panuje optymizm i oczekiwania, że wydatki na przemysł i rozwój infrastruktury na świecie wzrosną w przyszłym roku. To napędza falę dobrych nastrojów wśród inwestorów i zachęca ich do zakupu surowców, w tym metali przemysłowych.

Na wiadomościach tych zyskuje polski gigant branży wydobywczej - KGHM.

- Musimy jednak poczekać i zobaczymy, czy obietnice prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa o wzroście wydatków na infrastrukturę ziszczą się - mówi Nelson Pizarro, prezes firmy Codelco - największego na świecie producenta miedzi. Podczas kampanii przed wyborami w USA Trump deklarował, że wydatki na rozwój infrastruktury mogą wynieść nawet bilion dolarów.

Jakie plany na pierwsze dni prezydentury ma Donald Trump? Zobacz materiał wideo:

Autor: msz//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock