Miedź drożeje. Bo Chiny zapowiadają wsparcie dla gospodarki

ShutterstockMiedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 5.868,00 USD za tonę, po zwyżce notowań o 0,2 proc.

Miedź na giełdzie w Londynie drożeje w reakcji na zapowiadane wsparcie gospodarki w Chinach - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 5.868,00 USD za tonę, po zwyżce notowań o 0,2 proc.

W Nowym Jorku miedź w dostawach na maj drożeje o 0,3 proc. do 2,672 USD za funt. Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na maj staniała o 0,3 proc. do 42.730 juanów (6.823 USD).

Nowe miejsca pracy?

Premier Chin Li Keqiang zapowiedział w niedzielę, że chiński rząd będzie wspierał tworzenie miejsc pracy i podejmie niezbędne działania, gdyby okazało się, że chińska gospodarka zmierza bliżej dolnej granicy targetu wzrostu przyjętego na 2015 r., czyli 7 proc.

Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że w lutym 2015 wzrost PKB Chin wyniósł 6,28 proc.

- Te komentarze chińskich władz z weekendu dały trochę więcej komfortu sektorowi wytwórczemu w Chinach - ocenia Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynku surowców w Australia & New Zealand Banking Group Ltd. - To powinno stanowić wsparcie dla notowań metali - dodaje.

Co z popytem?

Zapasy miedzi monitorowane przez giełdę metali w Szanghaju wzrosły do 241.616 ton, najwyżej od kwietnia 2013 r. - wynika z danych giełdy opublikowanych w piątek.

Analitycy Goldman Sachs Group Inc. oceniają, że ceny miedzi mogą jednak spadać z powodu słabego popytu na metale w Chinach, które są czołowym ich odbiorcą na świecie. Analitycy dodają, że zapasy miedzi będą rosły w tym i przyszłym roku.

Gościem TVN24 Biznes i Świat był prezes KGHM Herbert Wirth
Gościem TVN24 Biznes i Świat był prezes KGHM Herbert WirthTVN24 Biznes i Świat

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości