Polska stawia na energię słoneczną. Instalacje powstaną przed wakacjami

Rynki

ENERGAME: w ramach aukcji 2016 r. powstaną nowe instalacje fotowoltaiczne

Zakładamy, że w ramach aukcji ogłoszonych w 2016 r. powstaną nowe instalacje fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej 100 MW – powiedział w czwartek wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

Wiceszef resortu energii zwrócił też uwagę, że wsparcie dla tych instalacji fotowoltaicznych będzie udzielane na okres 15 lat.

Jego zdaniem w 2017 r., jeszcze przed sezonem letnim powstanie przeważająca część tych instalacji.

Prąd na lato

Piotrowski podkreślił jednocześnie, że resort energii zdecydował się na umożliwienie powstania instalacji fotowoltaicznych z uwagi na szybki proces realizacji inwestycji, bo pozwoli to na szybką weryfikację sprawności działania systemu aukcyjnego.

Zdaniem Piotrowskiego rozwój instalacji fotowoltaicznych ma istotne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. "Potrzeba zapewnienia odpowiedniej generacji energii elektrycznej w okresie letnim jest szczególnie istotna w kontekście sytuacji, która miała miejsce w Polsce w sierpniu 2015 r. – powiedział.

Atrakcyjne ceny

Zauważył też, że z uwagi na obserwowaną dużą podaż projektów inwestycyjnych w fotowoltaice można przewidzieć, że ceny proponowane w aukcjach na zakup energii z instalacji fotowoltaicznych będą bardzo atrakcyjne.

We wrześniu br. Ministerstwo Energii przedstawiło propozycje cen referencyjnych, czyli maksymalnego poziomu wsparcia - w aukcjach OZE w 2016 r. Na największe wsparcie mogą liczyć biogazownie rolnicze, bez względu na wielkość.

Od 1 lipca br. obowiązuje nowelizacja ustawy o OZE, która wprowadziła nowy termin systemu wsparcia dla producentów energii odnawialnej. Nowelizacja ustawy o OZE wprowadza zupełnie nowe zasady rozliczeń producentów zielonej energii w mikroinstalacjach OZE o mocy do 40 kW, a także zmienia zasady systemu aukcyjnego.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ENERGA