Rynki

Krytycznie o słowach Belki. "To myślenie konika polnego"

Rynki

TVN24 BiSGomoła: prezydencki projekt ustawy pomocy frankowiczom idzie w dobrym kierunku

Prezydencki projekt ustawy pomocy frankowiczom idzie w dobrym kierunku - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Marcin Gomoła. Były wiceszef KNF odniósł się również do słów szefa NBP, który ocenił, że projekt jest "zły i paskudny dla budżetu". - Twierdzenie prof. Mara Belki jest oparte na założeniu, że zawsze będzie lato. To myślenie konika polnego - dodał Gomoła.

Marcin Gomoła, były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego nie zgadza się z opinią prof. Marka Belki, szefa Narodowego Banku Polskiego, który w TVN24 Biznes i Świat stwierdził, że ustawa o pomocy frankowiczom jest "zła i paskudna dla budżetu".

Nie zawsze będzie dobrze

- System finansowy to nie tylko banki. To przede wszystkim klienci banków, ludzie. Jeżeli mówimy o słabości systemu finansowego, to musimy zobaczyć przede wszystkim jaka jest kondycja gospodarstw i kredytobiorców. Co będzie jeśli waluta obca, frank podskoczy do 5 złotych czy wyżej, czy wtedy system bankowy dalej będzie wydolny. Twierdzenie prof. Belki jest oparte na założeniu, że zawsze będzie lato, a to myślenie konika polnego, który właśnie tak myśli, że zawsze będzie lato. Dziś jest dobrze, ale nie znaczy, że zawsze będzie dobrze - mówił Marcin Gomoła i dodał, że obecnie w naszym systemie finansowym jest bardzo poważne ryzyko. - To ryzyko polega na tym, że duża część zadłużenia polskich kredytobiorców jest uzależniona od waluty, na którą polskie państwo nie ma żadnego wpływu. Dziś jest być może ostatni dzwonek, aby ryzyko systemowe wyjąć. Oczywiście nie będzie to operacja bezbolesna. Będzie to operacja obarczona ryzykiem - mówił Gomoła.

Dobry kierunek

Jego zdaniem prezydencki projekt ustawy pomocy frankowiczom idzie w dobrym kierunku. - Oczywiście wymaga pewnych korekt, ale wydaje się, że ona zniweluje w dużej części ryzyko systemowe związane z walutą. Gomoła odniósł się również do słów prof. Belki, który mówił, że sytuacja finansowa frankowiczów jest ponadprzeciętnie dobra. - Tak samo można powiedzieć, że tak samo dobra jest sytuacja banków, więc te banki też mogą ponieść jakiś ciężar. Nie ma przesłanek, aby tego ciężaru dziś nie poniosły - powiedział Gomoła.

Co do poprawy?

Zdaniem gościa TVN24 prezydencki projekt pomocy frankowiczom można poprawić o zapis, który traktowałby wszystkie kredyty we franku szwajcarskim, jako pożyczki zaciągane w polskiej walucie. - Pierwsza rzecz to uznanie, że te kredyty były od samego początku kredytami złotowymi. Dziś banki domagają się franków, a nigdy franków nie wypłacały. Druga rzecz to odpowiedzialność przedmiotem zabezpieczenia. Chodzi o to, aby kredytobiorca mógł zwolnić się ze zobowiązania frankowego poprzez przeniesienie własności przedmiotu zabezpieczenia i w ten sposób wygasić stosunek zobowiązaniowy - uważa Gomoła.

Zobacz cały wywiad z prof. Markiem Belką, szefem Narodowego Banku Polskiego:

Cała rozmowa z prof. Markiem Belką, prezesem Narodowego Banku PolskiegoTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Raporty: