Nowy prezes miedziowego koncernu obejmuje stanowisko

Rynki

Morawiecki o ustawie dotyczącej nadzoru nad spółkami Skarbu Państwatvn24
wideo 2/3

Akcjonariusze Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia KGHM Polska Miedź zakończyli w piątek obrady zatwierdzając m.in. sprawozdanie finansowe za 2017 rok. Oznacza to, że nowy zarząd z prezesem Marcinem Chludzińskim obejmuje swoje funkcje.

Nowy zarząd został powołany przez Radę Nadzorczą KGHM Polska Miedź 22 czerwca. Podano wówczas w komunikacie, że prezesa i wiceprezesów powołano z dniem zakończenia WZA KGHM zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za rok 2017 rok na okres trzech lat.

Oprócz Marcina Chludzińskiego, rada nadzorcza spółki zdecydowała też o powołaniu dwóch nowych wiceprezesów. Katarzyna Kreczmańska–Gigol została wiceprezesem ds. finansowych, a Radosław Stach - wiceprezesem ds. produkcji.

Kim jest nowy prezes?

Marcin Chludziński jest absolwentem Centrum Rozwoju Regionalnego i Lokalnego oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, a także studiów MBA w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Od stycznia 2016 roku Chludziński był prezesem zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu. Jest też członkiem Rady Nadzorczej PZU - w trakcie zmian personalnych w ubezpieczeniowej spółce, był oddelegowany do pełnienia funkcji prezesa zarządu PZU.

Na stanowisku prezesa KGHM Marcin Chludziński zastąpi odwołanego w marcu Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego.

O KGHM

KGHM Polska Miedź jest jednym z wiodących koncernów wydobywających rudę miedzi i metali nieżelaznych i produkujących miedź. Eksploatuje największe w Europie złoże rudy miedzi, posiada także uprawnienia do eksploatacji złóż na terenie USA, Kanady i Chile. KGHM to szósty producent miedzi elektrolitycznej i drugi srebra na świecie. Grupa produkuje również m.in. złoto, ołów, kwas siarkowy i sól kamienną. KGHM jest jednym z czołowych polskich eksporterów.

Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji spółki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ARP