Uspokojenie na Wall Street. Małe zmiany na indeksach

Rynki


Wtorkowa sesji na nowojorskich giełdach przyniosła małe zmiany. Dane dotyczące gospodarki Chin oddaliły obawy o załamanie wzrostu w tym kraju, a lepsze wyniki kwartalne banków Morgan Stanley oraz Bank of America wpłynęły uspokajająco na przebieg sesji.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial Average zyskał 0,17 proc. i wyniósł 16 016,02 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,05 proc. i wyniósł 1 881,33 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 0,26 proc. do 4 476,95 pkt.

Spowolnienie

Spowolnienie w chińskiej gospodarce nie jest bardzo silne. Po wzroście o 6,9 proc. w 2015 r. w tym roku dynamika wzrostu chińskiego PKB wyniesie zgodnie z założeniami rządu 6,5 proc. – uważa Louis Kuijs, kierujący działem ds. Azji w Oxford Economics. „W gospodarce Chin widać dwie różne twarze. Słabość rynku nieruchomości oraz słaby eksport przekładają się na spadek aktywności oraz cen w sektorze wytwórczym, szczególnie w przemyśle ciężkim ” – napisał Kuijs w raporcie. „Jednocześnie wciąż rośnie konsumpcja – wspierana przez solidny wzrost wynagrodzeń. To pomaga lekkiemu przemysłowi oraz sektorowi usługowemu, których siła nabywcza jest dużo wyższa niż w przemyśle ciężkim” – dodał.

Droższa ropa

Uspokajające dane z Chin wpłynęły też początkowo pozytywnie na ceny ropy naftowej, które w pierwszej reakcji wzrosły powyżej 30 USD za baryłkę. Później jednak ceny surowca ponownie spadły poniżej tego newralgicznego poziomu. - Rynek akcji podąża za ropą naftową. To jest obecnie główny czynnik kształtujący notowania indeksów giełdowych – powiedział Art Hogan, główny strateg inwestycyjny Wunderlich Securities. Lepsze od oczekiwań były też wtorkowe raporty kwartalne banków Morgan Stanley oraz Bank of America. Ten ostatni zanotował w czwartym kwartale skorygowany zysk na akcję w wysokości 28 centów. Tymczasem analitycy oczekiwali w IV kw. 26 centów zysku na akcję. Morgan Stanley zanotował w IV kw. 2015 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 43 centów. Analitycy spodziewali się zaś zysku w wysokości 32 centów na akcję.

Chińskie PKB rośnie o 6,9 proc.TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: PAP