Pomoc dla frankowiczów. "Projekt prawie gotowy"

Rynki

tvn24Mam nadzieję, że pojawi się do końca czerwca - powiedział Magierowski

Prezydencki projekt dotyczący pomocy frankowiczom jest prawie gotowy. Mam nadzieję, że pojawi się do końca czerwca - powiedział szef prezydenckiego Biura Prasowego Marek Magierowski.

W RMF FM Magierowski powiedział, że projekt bierze pod uwagę "absolutnie wszystkie" zastrzeżenia. - Ekspertów, środowisk frankowiczów, bankierów i tak dalej - zaznaczył.

Na koszty poczekamy

Nie chciał jednak szacować, ile będzie kosztowała realizacja projektu pomocy osobom zadłużonym w walutach obcych. - Trudno w tej chwili powiedzieć - oznajmił Magierowski.

Zespół ekspertów Kancelarii Prezydenta w tzw. ustawie frankowej rekomenduje takie rozwiązania jak: zwrot części spreadów, cztery warianty "kursu sprawiedliwego" - do wyboru przez kredytobiorcę, przewalutowanie kredytu po obecnym kursie oraz zwrot nieruchomości.

NOWA PREZYDENCJA PROPOZYCJA FRANKOWA. SZEŚĆ NAJWAŻNIEJSZYCH FAKTÓW

W połowie stycznia br. 15 stycznia 2015 r. szwajcarski bank centralny (SNB) podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co doprowadziło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m.in. wobec złotego. Spowodowało to, że szereg właścicieli frankowych kredytów hipotecznych znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji - wiele z tych kredytów miało w nowej sytuacji wskaźnik LtV przekraczający 100 proc., co oznaczało, że wartość hipoteki była niższa niż wartość kredytu. Wielu kredytobiorców ma też do spłacenia więcej, niż przed laty zaciągnęli.

Czy banki w ogóle miały franki? Gorąca dyskusja w TVN24 BiS:

Czy banki w ogóle miały franki? Gorąca dyskusja w TVN24 Biznes i ŚwiatTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol//ms / Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: tvn24