Rynki

Lukoil wycofuje się z Polski

Rynki

Authentic Creations / Shutterstock.comLukoil wycofuje się z Polski

Firmy Holding LUKOIL BV oraz AMIC Energy Management GmbH podpisały dzisiaj kontrakt na sprzedaż ok. 230 stacji paliwowych w Polsce oraz na Litwie, Łotwie - donosi biuro prasowe firmy Lukoil. Trafić mają one w ręce austriackiej firmy. Polska filia koncernu nie komentuje tych doniesień.

Transakcja ma być sfinalizowana w drugim kwartale 2016 roku. Konieczna jest bowiem wcześniejsza akceptacja przez organy odpowiadające za ochronę konkurencji w tych krajach.

Optymalizacja

Zgodnie z umowami, które zostały zawarte, sieci na Litwie oraz Łotwie będą od tej pory zarządzane przez UAB Luktarna oraz AS VIADA Baltija - firmy powiązane ze ścisłym kierownictwem firmy UAB Lukoil Baltija.

Decyzja o sprzedaży sieci detalicznej w Polsce, na Litwie oraz Łotwie została podjęta w ramach programu, którego celem jest optymalizacja struktury aktywów detalicznych Lukoil w Europie.

- Dla biznesu to zaczęło być przeszkodą, zaczęliśmy tracić pieniądze, odczuliśmy negatywny stosunek do siebie – mówił w rozmowie z telewizją Rossija-24 prezes firmy Wagit Alekperow.

tvn24bis.pl rozmawiało z przedstawicielami polskiego oddziału rosyjskiej firmy. Biuro na razie nie komentuje informacji o wycofaniu się z Polski.

Wcześniejsze zapowiedzi

Rosyjskie przedsiębiorstwo naftowe Lukoil już pod koniec grudnia zeszłego roku zapowiadało sprzedaż sieci stacji paliwowych na Litwie i Łotwie z powodu – jak to ujmuje – panujących w tych krajach antyrosyjskich nastrojów.

"Sieć sprzedaży produktów Lukoil obejmuje już 23 kraje na całym świecie, w tym między innymi: Rosję, kraje basenu Morza Bałtyckiego, Wspólnotę Niepodległych Państw, Europę oraz Stany Zjednoczone" - czytamy na stronie Lukoil Polska. Roczne obroty spółki przekraczają 107 mld dol., a zysk netto wynosi ponad 91 mld dol.

Spółka AMIC Energy w swoim komunikacie opublikowanym na stronie internetowej oświadcza, że to "przejęcie jest dalszym znaczącym krokiem w kierunku rozbudowy sieci detalicznej AMIC Energy w Europie Środkowo-Wschodniej".

Dodaje, że rozważa ewentualny rebranding polskich stacji paliwowych na markę "AMIC Energy".

Lukoil notował duże straty latem ubiegłego roku:

Lukoil z wyraźnymi stratami
Lukoil z wyraźnymi stratamiTVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Authentic Creations / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości