Litewska spółka chce przejąć polską sieć sklepów

Rynki

Rosną ceny w sklepach. Komentarz eksperta TMS Brokers/TVN24 BiS
wideo 2/4

Litewska Maxima Grupe ma zostać głównym inwestorem spółki Emperia, która jest właścicielem marketów Stokrotka. W czwartek ruszyło przyjmowanie zapisów na sprzedaż akcji polskiej spółki.

Maxima odkupi wszystkie akcje Emperii po 100 zł za walor. To wycenia cała firmę na ok. 1,2 mld zł. Umowę inwestycyjną zawarto w listopadzie. Zapisy będą przyjmowane do 21 lutego 2018 roku. Przewidywany dzień transakcji na Giełdzie Papierów Wartościowych to 26 lutego 2018 roku, a dzień rozliczenia - 27 lutego. Obecnie kurs Emperii wynosi 99 zł.

Wezwanie na sprzedaż akcji

Żeby Maxima stała się właścicielem Emperii, musi w wezwaniu uzyskać akcje uprawniające do 66 proc. ogólnej liczby głosów. Transakcja zostanie przeprowadzona pod warunkiem uzyskania zgody na koncentrację ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sprzedaż akcji nie jest dla posiadaczy obowiązkowa. Dotychczasowy właściciel może na wezwanie odpowiedzieć lub nie, w zależności od tego, czy proponowana cena jest dla niego satysfakcjonująca.

"Maxima została wybrana jako inwestor strategiczny dla Emperii w drodze otwartego i konkurencyjnego procesu. Wierzymy, że Maxima jest idealnym partnerem wspierającym dalszy rozwój firmy" - powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Kalinowski, prezes zarządu Emperia Holding.

Emperia jest notowana na warszawskie giełdzie od 2002 roku. Istnieje od 1990 roku i jest operatorem sieci Stokrotka, która w 2014 roku liczyła 259 marketów. Do Maximy należą polskie markety Aldik.

Autor: ps/ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock