Amerykański rynek pracy najsilniejszy od dekady. To pomaga giełdzie

Rynki

ShutterstockOdnotowano lekkie wzrosty na Wall Street

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła lekkie wzrosty głównych indeksów. Janet Yellen, prezes Fed, potwierdziła przekonanie o dobrej kondycji rynku pracy USA.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,20 proc. do 19 833,06 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,37 proc. do 5457,4 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,20 proc. do 2262,53 pkt. Do wzrostów DJI najmocniej przyczynił się Microsoft, zaś Merck przewodził spadkom. Wśród spółek z S&P 500 najlepiej radziły sobie firmy telekomunikacyjne, zaś najgorzej sektor paliwowy.

Przyspieszenie wzrostu płac

Janett Yellen, szefowa Fed w poniedziałkowym wystąpieniu oceniła, że USA ma obecnie najsilniejszy rynek pracy od dekady i są oznaki przyspieszania wzrostu płac. Było to ostatnie wystąpienie członka Fed przed świętami Bożego Narodzenia. Inwestorzy w tym tygodniu czekają na szczególnie mocno wypełniony publikacjami danych makro czwartek. Tego dnia podany zostanie trzeci, końcowy odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za III kw., wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałe w USA za listopad, dochody i wydatki Amerykanów za ten sam miesiąc, czy też deflator PCE, który w ujęciu bazowym stanowi preferowaną przez Fed miarę inflacji.

Zobacz: Ekspert Dawid Czopek o rosnących cenach paliw (Film z 01.12.2016)

Ekspert Dawid Czopek o rosnących cenach paliw

Autor: azb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock