Lekkie wzrosty na nowojorskich giełdach

Rynki

TVN24Lekkie wzrosty na nowojorskich giełdach; DJI blisko 23 tys. pkt.

Wtorkowa sesja zakończyła się lekkimi wzrostami Dow Jones i S&P 500. DJI w trakcie sesji po raz pierwszy przebił 23 000 pkt., choć ostatecznie zamknął się niecałe 3 pkt. poniżej tego poziomu. Dolar umacnia się, a rynek spekuluje o nowym prezesie Fed.

Dow Jones Industrial wzrósł na zamknięciu o 0,18 proc. do 22 997,44 pkt. S&P 500 zyskał 0,07 proc. i zakończył dzień na poziomie 2559,36 pkt. Nasdaq Comp. zniżkował o 0,01 proc. i wyniósł 6623,66 pkt.

Dow Jones, indeks skupiający 30 blue chipów po raz pierwszy pokonał poprzedni okrągły poziom – 22 000 pkt. w dniu 2 sierpnia. W ciągu 76 dni od tamtej daty najbardziej do wzrostów indeksu przyczyniły się Boeing i Caterpillar. We wtorek DJI zamknął sesję na poziomie 22 997,44 pkt.

Indeks najmocniej ciągnęły w górę United Health i Johnson&Johnson. Obie spółki podały lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne.

Pogoda a gospodarka

Fed poinformował we wtorek, że huragany Harvey i Irma wpłynęły negatywnie na odczyt wskaźnika we wrześniu o ok. 0,25 pkt. proc. W sierpniu wpływ ten wyniósł -0,75 pkt. proc. Ostatecznie jednak, wpływ wrześniowych huraganów na niektóre wskaźniki makro w USA okazał się ograniczony - wynika z komentarzy w USA.

Produkcja przemysłowa w USA we wrześniu wzrosła o 0,3 proc. mdm, zgodnie z oczekiwaniami. W sierpniu wskaźnik wyniósł -0,7 proc. mdm, po korekcie z -0,9 proc.

Nastroje

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych, przygotowany przez NAHB, wyniósł w październiku 68 pkt. - to najwyższy odczyt od pół roku. Oczekiwano 64 punktów.

Umacnia się dolar. Notowaniom amerykańskiej waluty sprzyjają spekulacje o tzw. jastrzębich kandydatach na szefa Fed - Johnie Taylorze i Kevinie Warshu.

Zgodnie z regułą, opisującą zależność między poziomem stóp proc., a inflacją i PKB, stopa Fed funds powinna w połowie 2018 r. wynosić ok. 3,75-3,2 proc. (obecnie 1,00-1,25 proc.) . Rynek wycenia obecnie maksymalnie dwie podwyżki stóp proc. o 25 pb. do czerwca przyszłego roku.

John Taylor, twórca reguły polityki monetarnej nazwanej jego imieniem, wywarł dobre wrażenie na Donaldzie Trumpie w trakcie rozmowy w zeszłym tygodniu - wynika z doniesień amerykańskiej prasy.

Z doniesień prasowych wynika, iż notowania innego "jastrzębia" Kevina Warsha w Białym Domu spadają.

Aktualna prezes Fed Janet Yellen (jej kadencja upływa 3 lutego) spotka się z Trumpem w czwartek - wynika z doniesień prasowych.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24