Początek roku będzie testem dla złotego

Rynki

Morawiecki: dziś nie dyskutujemy o przystąpieniu do strefy eurotvn24
wideo 2/2

Początek 2018 roku zweryfikuje czy umocnienie złotego wobec euro zanotowane po świętach jest trwałe. Ewentualna korekta nie będzie głęboka - ocenia główny ekonomista Banku Millenium.

„Początek przyszłego roku pokaże na ile trwałe jest umocnienie złotego, które obserwujemy na ostatnich sesjach” - powiedział Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium i dodał, że aktywność inwestorów w okresie między świętami Bożego Narodzenia a końcem roku jest ograniczona.

"Potencjał do dalszego umocnienia złotego, przy braku dalszych impulsów, jest ograniczony. Prawdopodobna jest zatem korekta kursu EUR/PLN, gdy inwestorzy wrócą na rynek" – powiedział Maliszewski. Jego zdaniem odreagowanie nie będzie jednak gwałtowne ani głębokie.

Dobra końcówka roku

Kurs EUR/PLN, który w środę sięgał 4,20, w piątek po godz. 10.00 ustanowił dzienne minimum spadając poniżej 4,17. Kolejne godziny sesji przyniosły wzrost notowań do poziomu ok. 4,182, nieznacznie powyżej poziomu odniesienia.

Wśród czynników, które mogą wpływać na notowania złotego Maliszewski wskazał głównie wydarzenia globalne, np. postępy we wdrażaniu reformy podatkowej w USA i dynamika wzrostu gospodarczego w strefie euro.

Złoty w 2017 roku był jedną z najsilniej umacniających się walut - wynika z danych Bloomberga. W tym roku EUR/PLN spadł o ponad 5 proc., a USD/PLN o blisko 17 proc.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock