Dolar traci do większości walut, w tym do złotego. W tle wybory do Kongresu

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

We wtorek złoty umacniał się wobec dolara amerykańskiego. Polska waluta traciła natomiast w stosunku do innych głównych walut. Amerykańska waluta traci wtorek wieczorem traci do większości walut. Według analityków osłabienie amerykańskiej waluty może mieć związek z odbywającymi się w USA wyborami do Kongresu .

We wtorek wieczorem dolar kosztował 4,65 zł, euro - 4,69 zł, frank - 4,72 zł, a funt brytyjski - 5,34 zł.

Kurs walut 08.11.2022 - dolar, euro, frank i funt

USD/PLN
EUR/PLN
CHF/PLN
GBP/PLN

Słabnący dolar

We wtorek wieczorem dolar tracił do większości walut. W stosunku do euro dolar potaniał aż o 0,5 proc., w stosunku do funta – o 0,3 proc. Wobec dolara zyskiwał japoński jen – i to aż 0,7 proc. – oraz frank szwajcarski (umocnił się o 0,2 proc.). Zdaniem głównego analityka walutowego DM BOŚ Marka Rogalskiego, wiąże się to z trwającymi w USA wyborami do Kongresu.

EUR/USD

- Rano dolar zyskiwał w stosunku do innych walut. Jednak można oczekiwać, że dolar się osłabi w stosunku do innych walut, jeśli nie będzie problemów z wynikami wyborów, czyli nie okaże się, że w jakimś stanie trzeba będzie liczyć wyniki na nowo czy powtórzyć głosowanie. Być może więc inwestorzy uznali, że nie będzie problemów z głosowaniem, stąd to osłabienie - powiedział PAP.

Podczas wtorkowych wyborów w USA wybiera się 435 przedstawicieli Izby Reprezentantów USA oraz 1/3 składu Senatu USA. Zgodnie z prognozami, Partia Republikańska ma szansę na uzyskanie większości w Izbie Reprezentantów oraz zdobycie większości w Senacie, który do tej pory był zdominowany przez Partię Demokratyczną.

Zdaniem Rogalskiego, dotychczasowe doświadczenia pokazują, że kohabitacja demokratycznego prezydenta i republikańskiej większości w Kongresie była korzystna dla rynków akcji. - Historycznie taka sytuacja wiązała się ze zwyżkami na giełdach i słabym dolarem - powiedział Rogalski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości