Wicepremier Rosji: Kurs rubla nie będzie stabilny jak dawniej. To normalne

Rynki

shuterstockWartość rosyjskiej waluty wobec dolara spadła w 2014 roku o 40 procent

Pierwszy wicepremier Rosji Igor Szuwałow powiedział, że kurs rubla nie będzie już stabilny jak dawniej i że to normalny proces. W programie tv Rossija 1 Szuwałow wyraził przypuszczenie, że warto było uwolnić rubla wcześniej, w r. 2009.

Wartość rosyjskiej waluty wobec dolara spadła w 2014 roku o 40 procent w związku ze spadkiem cen ropy naftowej, która jest podstawą rosyjskiego eksportu, a także w wyniku sankcji państw zachodnich nałożonych na Rosję z powodu jej działań na Ukrainie. Szczyt niestabilności rubla, jak pisze TASS, przypadł na środek grudnia.

Nie będzie stabilnego kursu rubla

- Będziemy przeżywać też okres umocnienia się rubla i obecnie należy przywyknąć, że nie będzie takiego stabilnego kursu jak dawniej. Będzie się umacniał i będzie słabł. To normalny proces - powiedział Szuwałow. Oświadczył, że rząd będzie wyjaśniać społeczeństwu, że nie warto jest chronić oszczędności lub brać kredytów w taki sposób, by powstawała zależność od kursu wymiany walut. - Jeśli mieszkacie w Rosji, wydajecie pieniądze w rublach, nigdy nie należy wiązać się z kursem wymiany - powiedział cytowany przez TASS Szuwałow. Oświadczył, że przejście do trybu płynnego kursu wymiany rubla było ważną reformą strukturalną, która pozwala Rosji zachować rezerwy złota i walut. Zdaniem Szuwałowa należało zrobić to wcześniej.

System bankowy nie pęknie?

- Oczywiście trzeba było taką decyzję podjąć wcześniej, może należało wykorzystać do tego czas dewaluacji w roku 2009 - powiedział Szuwałow. Zastrzegł jednak zaraz, że to wówczas trzeba by było przeżyć gwałtowne wahania kursu i niebezpiecznie było to robić. Wicepremier zapewnił też, że rosyjski system bankowy i wkłady ludności są chronione przed kryzysem gospodarczym, częściowo - jak powiedział - wywołanym naciskami z zewnątrz i sankcjami. - Musimy odpowiedzieć na to (sankcje) konsolidacją, silnym stanowiskiem i brakiem strachu. Nie powinniśmy się bać, że system bankowy pęknie. Nie pęknie, jest niezawodnie zabezpieczony - zapewniał w telewizji pierwszy wicepremier Rosji.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock

Raporty: