Znasz go ze swojego auta. Pallad jest najdroższy od 16 lat

Rynki

W co warto inwestować?TVN24 Biznes i Świat
wideo 2/5

Kurs palladu, czyli jednego z najbardziej szlachetnych metali na świecie przekroczył barierę tysiąca dolarów za uncję. To najwyższa cena od 2001 roku. Surowiec kojarzony jest głównie z katalizatorami samochodowymi.

Kurs palladu pierwszy raz od 2001 roku przekroczyła poziom tysiąca dolarów za uncję. Cena metalu w poniedziałek była najwyższa od ponad 16 lat i osiągnęła nawet 1007,42 dolarów.

Duży wzrost

W kolejnych godzinach poniedziałkowego handlu jego wycena obniżyła się do poziomu około 980 dolarów za uncję.

Dziś pallad znów drożeje a jego cena wzrosła do 986 dolarów za uncję. Oznacza to, że osoba, która przed rokiem zainwestowała w ten metal szlachetny zarobiła ponad 54 proc. Wycena palladu rośnie nieprzerwanie od początku 2016 roku, kiedy to za uncję płacono około 485 dolarów.

Filip Fertner, ekspert rynku metali szlachetnych z firmy Mennica Złota uważa, że hossa napędzana jest zmianami na europejskim rynku motoryzacyjnym, gdzie zmniejsza się udział aut z silnikiem diesla, co podnosi popyt na pallad stosowany w katalizatorach spalin z silników benzynowych.

- Pallad jest niekwestionowanym liderem w segmencie metali szlachetnych. Można go nazwać gwiazdą z uwagi na jego hossę w 2017 roku. Tylko od początku tego roku jego cena wzrosła o prawie 50 proc. Znaczący w tym udział ma rosnące zapotrzebowanie na produkcję w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie ten metal zużywa się do konstrukcji katalizatorów silników benzynowych. Ich udział w sprzedaży ogółem znacząco wzrósł kosztem silników z napędem diesla - mówi Fertner. Jego zdaniem w krótkim okresie można spodziewać się dalszych wzrostów kursu tego surowca. - Za sprawą pogłosek o kurczących się zapasów palladu w Rosji. Jeśli te pogłoski się potwierdzą, to mogą wywołać falę wzrostu cen - dodał.

Ostry spadek

Obecnie cena palladu jest najwyższa od 2001 roku a surowiec jest droższy nawet od platyny, która dziś kosztuje około 930 dolarów za uncję. Podobna sytuacja miała miejsce w 2001 roku, kiedy zmniejszono dostawy metalu z Rosji, co wywołało panikę na rynku motoryzacyjnym (głównie w USA) i obniżyło kurs metalu o dwie trzecie w zaledwie dziewięć miesięcy do 315 dolarów za uncję.

Notowania XPD/USD w ostatnim rokustooq

Cenny surowiec

Pallad jednym z najcenniejszych metali szlachetnych. W latach 90. i na początku XXI wieku kojarzony był głównie z katalizatorami samochodowymi lub przemysłem chemicznym. Współcześnie coraz częściej kojarzony jest także jako surowiec do produkcji biżuterii (przy produkcji białego złota) i metal inwestycyjny. Złoża palladu są dużo rzadsze niż platyny i złota. Obecnie duże zasoby tego surowca posiada jedynie RPA, USA, Rosja i Kanada. Światowa produkcja to około 200 ton a znacząca jej część to recykling zużytych katalizatorów samochodowych.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock