Unijne państwa zgodzą się na uwolnienie ceny energii. Ma być taniej

Rynki

Eksperci: ceny za prąd mogą wzrosnąć o około 5 procentTVN24 BiS
wideo 2/4

Kraje Unii Europejskiej porozumiały się w poniedziałek w sprawie wspólnego stanowiska dotyczącego uwolnienia cen energii dla odbiorców. Negocjacje w tej sprawie z Parlamentem Europejskim rozpoczną się w przyszłym roku. Propozycja ma przyczynić się do poprawy konkurencyjności i spadku cen.

W Brukseli unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy energetyczne dyskutują nad pakietem propozycji, które mają zmienić funkcjonowanie rynku energetycznego w UE. Regulacje dotyczące cen energii są jednym z jego elementów.

Rynek energii

"W przyszłości na rynku energii elektrycznej dostawcy prądu będą mogli swobodnie ustalać ceny. Pozwoli to ograniczyć zakłócenia, zwiększyć konkurencję i doprowadzić do obniżenia cen detalicznych. Państwa członkowskie będą mogły tymczasowo regulować ceny, aby pomóc ubogim lub wrażliwym odbiorcom energii w gospodarstwach domowych i aby ich chronić. Wprowadzone zostaną pewne zabezpieczenia rynkowe, by uniknąć subsydiowania i dyskryminacji uczestników rynku, co zagwarantuje, że transgraniczne funkcjonowanie rynku hurtowego nie zostanie zakłócone" - napisała w komunikacie Rada UE, informując o zawarciu porozumienia. Zgodnie z umową państwa członkowskie mają być również zobligowane do tego, by oferować tzw. dynamiczne kontrakty, w których cena energii uzależniona od momentu, w którym z niej korzystamy oraz inteligentne liczniki. Porozumienie zawiera szczegółowe zasady ich instalacji. - Klienci są naszym głównym priorytetem w pracach nad nowymi przepisami. Naszym celem jest konkurencyjny rynek, który zapewni wszystkim energię elektryczną, ale dajemy także rządom możliwość udzielenia pomocy w razie potrzeby. Z drugiej strony konsumenci będą mieli możliwość zaangażowania się w podejmowanie świadomych decyzji (w sprawie dostawców energii). To zagwarantuje, że w Europie powstanie rzeczywisty rynek energii elektrycznej - powiedziała minister gospodarki i infrastruktury Estonii Kadri Simson, która kierowała negocjacjami, reprezentując estońską prezydencję.

Negocjacje porozumienia

Poniedziałkowe porozumienie otwiera drogę do negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych regulacji. Rozmowy mają rozpocząć się na początku 2018 roku. Komisja Europejska przedstawiła propozycję reform rynku energetycznego w UE (znaną pod nazwą "pakiet zimowy" lub pakiet "czysta energia") pod koniec listopada 2016 roku. Główny cel zmian to dopasowanie unijnego rynku energetycznego do potencjału odnawialnych źródeł energii. Z polskiej perspektywy jedną z kluczowych spraw stał się zapis o wprowadzeniu limitu emisji CO2 dla wspieranych z publicznych pieniędzy producentów energii elektrycznej. KE tłumaczyła, że chce w ten sposób zapobiegać ukrytemu subsydiowaniu elektrowni węglowych. Negocjacje w sprawie tych zapisów mogą trwać wiele godzin. Dyplomaci nie wykluczają, że poniedziałkowe spotkanie unijnych ministrów przeciągnie się do północy.

Autor: ms/ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock