Nadchodzi trzęsienie ziemi w górnictwie? Kowalczyk zaprzecza, Sędzikowski czeka do poniedziałku

Rynki

KWW 2014 r. Kompania Węglowa wygenerowała ponad 2,4 mld zł straty gotówkowej

Wojciech Kowalczyk, wiceminister skarbu odpowiedzialny za górnictwo złożył dymisję - podaje "Puls Biznesu". Sam zainteresowany zaprzecza. Ale rezygnację ze stanowiska ma rozważać też Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej - informowała w czwartek agencja Reutersa.

Jak podaje "PB" Wojciech Kowalczyk, który w ministerstwie skarbu odpowiada za górnictwo, w ostatnich dniach położył na biurku ministra Andrzeja Czerwińskiego wniosek o dymisję, który jej nie przyjął.

Będą dymisje?

Według dziennika odejście wiceministra byłoby znaczące, bo od listopada zeszłego roku odpowiada on za restrukturyzację górnictwa, a od lipca odpowiada również za energetykę. To właśnie firmy energetyczne rząd widział w roli sektora ratującego Kompanię Węglową. Jednak PGE, Tauron, Energa i Enea nie chcą angażować się w ryzykowną inwestycję.

Sam zainteresowany zdementował jednak informacje "Pulsu Biznesu".

„Pojawiające się w mediach informacje, jakobym miał złożyć rezygnację z pełnionych funkcji, są nieprawdziwe. Nie złożyłem rezygnacji i nie zamierzam tego robić. Moją intencją jest dalsze prowadzenie procesu restrukturyzacji sektora węgla kamiennego” - pisze Wojciech Kowalczyk w oświadczeniu przesłanym do mediów.

Jak podawaliśmy w czwartek o dymisji myśli również Krzysztof Sędzikowski, prezes Kompanii Węglowej. Ma to związek z przeciągającym się procesem poszukiwania inwestorów dla Nowej Kompanii Węglowej. Według informacji agencji Reuters prezes Sędzikowski może zrezygnować ze stanowiska już w trakcie najbliższego posiedzenia rady nadzorczej, które odbędzie się w poniedziałek.

Duże straty spółki

Kompania Węglowa to największa polska spółka węglowa. W pierwszym półroczu 2015 r. miała 746,7 mln zł straty netto; jej wynik EBITDA (czyli zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) był na poziomie 240,4 mln zł. Obecnie w skład KW wchodzi 11 kopalń oraz 5 tzw. specjalistycznych jednostek organizacyjnych. Zatrudnienie wynosi 35,6 tys. osób, zdolności produkcyjne - 27,4 mln ton węgla na rok. Obecnie zarząd Kompanii Węglowej negocjuje z potencjalnymi zainteresowanymi warunki uczestnictwa w projekcie NKW. W lipcu Wojciech Kowalczyk zapewniał, że NKW powstanie do końca sierpnia. W 2014 r. Kompania Węglowa wygenerowała ponad 2,4 mld zł straty gotówkowej. W maju br. sfinalizowała sprzedaż Węglokoksowi Kraj kopalń Bobrek i Piekary, a także przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalnię Centrum (wcześniej też Brzeszcze i Makoszowy). Zakłady te przynosiły KW ok. 50-60 proc. strat. 15 maja władze SRK i Tauronu podpisały też list intencyjny ws. ew. nabycia kopalni Brzeszcze.

Kompania Węglowa w liczbachTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl, Reuters, Puls Biznesu,

Źródło zdjęcia głównego: KW