Rynki

Konsultacje dla frankowiczów w całej Polsce. "Klauzule są niejasne, niejednoznaczne i nieczytelne"

Rynki

Frankowicze będą mogli liczyć na konsultacje prawne zorganizowane przez RPO i RF

Frankowicze będą mogli liczyć na konsultacje prawne w głównych miastach Polski. Tym razem pomoc płynie od Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Finansowego, którzy zorganizowali akcję informacyjną „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się co możesz zrobić”.

RPO i RF porozumieli się, by – dzięki sieci Biur Terenowych Rzecznika Praw Obywatelskich informacje ekspertów z Warszawy były łatwiej osiągane w całym kraju.

Akcja informacyjna prowadzona będzie w dziewięciu miastach w Polsce: w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Słupsku, Szczecinie i Wrocławiu. Na początku w każdym z miast zorganizowany zostanie jeden tylko dyżur ekspercki. Pierwszy odbędzie się 13 stycznia we Wrocławiu.

Przynieś umowę

Każdy, kto chce skorzystać z informacji specjalistów od finansów i prawników, powinien przynieść swoją umowę kredytową. Konsultacji udzielą prawnicy specjalizujący się w prawie bankowym. Justyna Zarecka z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich podkreśla, że kredyty „frankowe” spędzają sen z powiek wielu ludziom. „Umowy zawierają często klauzule, które są niejasne, niejednoznaczne i nieczytelne dla klientów. Niektóre z tych klauzul można podważać jako niedozwolone” - czytamy w komunikacie przesłanym do tvn24bis.pl.

"Wiedząc, jakie są możliwości działania, frankowicze będą mogli podjąć właściwe w ich sytuacji działania i poprawić swój los. Nie zapominajmy, że umowy kredytowe są różne, dlatego tak ważne jest, by wykorzystać wszystkie indywidualne metody rozwiązywania problemu" - dodano w komunikacie.

Kiedy i gdzie?

Zgodnie z komunikatem eksperci Rzecznika Finansowego będą czekać w Biurach Pełnomocników Terenowych RPO. Pierwszy dyżur w piątek 13 stycznia we Wrocławiu (ul. Wierzbowa 5 godz. 10:15 – 14:15), potem w środę 25 stycznia 2017 r. w Katowicach (ul. Jagiellońska 25, godz. 10 – 14), a następnie w Gdańsku w środę 8 lutego (ul. Chmielna 54/57 w godz. 11:00 – 15:00). Natomiast eksperci RPO (z Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego z Warszawy) będą czekać na kredytobiorców w terenowych punktach przyjęć interesantów RPO. Ich dyżury zaczną się w piątek 20 stycznia w Bydgoszczy (Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 3, pokój 28, godz. 11:00 - 15:00). Następny dyżur będzie miał miejsce w Częstochowie (czwartek 23 lutego, Urząd Miasta, ul. Śląska 11/13, pokój 108, godz. 10:00 - 14:00), kolejny w Kielcach (czwartek 26 stycznia 2017 r., Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Al. IX Wieków Kielc 3, pokój 112, godz. 10:00 - 14:00), potem w Lublinie (piątek 27 stycznia, Urząd Miasta, plac Króla Władysława Łokietka 1, pokój 3, godz. 10:00 - 15:00), w Słupsku (czwartek 9 lutego, Urząd Miasta, Pl. Zwycięstwa 3, pokój 212, godz. 11:00 - 15:00), w Szczecinie (w poniedziałek 27 lutego 2017 r., Urząd Miasta, plac Armii Krajowej 1 - wejście od strony ul. Odrowąża i ul. Florczaka, pokój 57, godz. 16:00 - 20:00). W komunikacie podkreślono, że jeśli będzie taka potrzeba, akcja informacyjna zostanie powtórzona.

W trakcie regularnych dyżurów RPO

Wskazano ponadto, że dyżury będą organizowane w trakcie zwykłych przyjęć w Biurach RPO i punktach przyjęć interesantów RPO. To znaczy, że w tym czasie będą też przychodziły do Rzecznika Praw Obywatelskich osoby z innymi sprawami niż kwestie kredytów frankowych. Pomocy udzielać im będą pracowników RPO, którzy zwykle przyjmują sprawy obywateli.

Zobacz: Prezydent Andrzej Duda o frankowiczach (Film z 4.12.2016)

Prezydent Andrzej Duda o frankowiczach
Prezydent Andrzej Duda o frankowiczachtvn24

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości