Koniec tygodnia bez większych zmian w wycenie złotego

Rynki

ShutterstockZłoty nieznacznie umocnił się wobec euro, ale ciągle pozostaje powyżej poziomu 4,40

Piątkowa sesja na rynku złotego przebiegała bardzo spokojnie, niewielki spadek notowań polskiej waluty nastąpił jedynie wobec dolara. Ok. godz. 17. euro kosztowało 4,41 zł. dolar amerykański - 3,94, a frank szwajcarski - 3,97 zł.

W ocenie analityków, piątkowa sesja na rynku złotego przebiegała bardzo spokojnie. Większy ruch nastąpił jedynie w przypadku USD/PLN, ze względu na dobre dane z amerykańskiego rynku pracy dolara.

Mieszane dane z USA

- Odczyty ze Stanów Zjednoczonych można uznać za mieszane, gdyż rozczarowanie liczbą nowych miejsc pracy zostało zrównoważone spadającą stopą bezrobocia i większym od oczekiwań wzrostem średniej płacy godzinowej - uważa analityk mBanku Kamil Maliszewski. Jak podkreślił, inwestorzy skupili się na dwóch ostatnich kwestiach i stąd umocnienie dolara. - Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby gospodarka USA mogła ulec niespodziewanemu załamaniu. Z tego powodu spodziewamy się, że umocnienie USD/PLN doprowadzi do ponownego pokonania okolic 4 zł za dolar już w przyszłym tygodniu - zaznaczył Maliszewski. Złoty nieznacznie umocnił się wobec euro, ale ciągle pozostaje powyżej poziomu 4,40 i nie zanosi się, w najbliższym czasie na zmianę. - Nie spodziewamy się, aby duża ilość odczytów z polskiej gospodarki mogła w przyszłym tygodniu spowodować większą zmienność na rynku. Ciągle dominującym tematem wśród inwestorów będą globalne nastroje, które będą wyznaczały kierunek handlu na walutach z rynków wschodzący w tym także EUR/PLN - uważa Maliszewski.

Ryzyko polityczne

Jak dodał trzeba także pamiętać o ryzyku politycznym, gdyż kolejne tygodnie przyniosą informacje na temat podatku od handlu oraz rozwiązania dla frankowiczów, które powodują pewne ryzyko dla złotego. W piątek frank zyskiwał pomimo danych na temat wzrostu rezerw walutowych w Szwajcarii, jednak pozostaje w okolicach 3,97 i niewiele wskazuje na to, aby słaba postawa franka z ostatnich tygodni mogła ulec szybkiej poprawie - ocenia analityk mBanku. Zdaniem analityka Banku Ochrony Środowiska Konrada Ryczko, polska waluta nieznacznie traciła wobec dolara z uwagi na korektę wzrostową na wycenie USD na szerokim rynku. Jak dodał, ruch ten obserwowaliśmy po kluczowych danych z amerykańskiego rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia za styczeń spadła do 4,9 proc. wobec oczekiwanych 5,0 proc. Lepsze dane nieznacznie podbiły prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp w tym roku.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock