Spore podwyżki cen paliw. Sprawdź, ile zapłacisz

Rynki

ShutterstockZa litr "95" trzeba w tym tygodniu zapłacić średnio 4,49 zł za litr

Po czterech tygodniach obniżek cen na stacjach, mamy wyraźny wzrost cen detalicznych - informuje BM Reflex. Ceny benzyny rosły średnio od 8 do 10 groszy na litrze, olej napędowy zdrożał o 10 groszy na litrze.

BM Reflex podkreśla, że skala ostatniej podwyżki cen benzyn i diesla jest wyższa od wszystkich wrześniowych obniżek.

Jakie ceny?

Ceny benzyny rosły średnio od 8 do 10 groszy na litrze, olej napędowy zdrożał o 10 groszy na litrze. W zależności od stacji podwyżki w tym tygodniu były bardzo zróżnicowane od kilku do nawet 20 groszy na litrze.

Za litr "95" trzeba w tym tygodniu zapłacić średnio 4,49 zł za litr. Litr "98" kosztuje średnio 4,79 zł, oleju napędowego 4,32 zł, a autogazu 1,98 zł.

Jak informuje BM Reflex prognozy cen na przyszły tydzień pozostają mało optymistyczne. Przed nami prawdopodobnie dalsze podwyżki cen na stacjach do 5 groszy na litrze. Podwyżek raczej nie da się uniknąć, a ich skala będzie uzależniona bezpośrednio od zmian na rynku hurtowych.

Dlaczego?

Według ekspertów BM Reflex wzrosty cen paliw wynikają m.in. planowanych cięć produkcji ropy naftowej przez OPEC, kurczących się zapasów surowca w USA oraz huraganu Matthew, który może zakłócić transport surowca. "Rynek najwyraźniej dyskontuje zapowiedzi OPEC o cięciu produkcji. Do tego wszystkiego doszedł spadek zapasów ropy w USA i huragan Matthew" - piszą eksperci BM Reflex.

Średnie ceny detaliczne w województwachBM Reflex

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock