Rynki

Naimski: strategia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski jest realizowana zgodnie z planem

Rynki

Koniec kontraktu jamalskiego w 2022 roku. PGNiG nie przedłuży umowy
Koniec kontraktu jamalskiego w 2022 roku. PGNiG nie przedłuży umowytvn24
wideo 2/4

Zakończenie kontraktu jamalskiego w 2022 roku wpisuje się w realizację strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski - stwierdził w piątek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

PGNiG przekazało Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 roku.

Jak przypomniał Naimski, strategia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski jest znana przynajmniej od czterech lat.

- PGNiG spełniło warunki, które pozwolą te nowe kierunki i źródła dostaw uruchomić od 2022 roku. Spełniło je, podpisując odpowiednie kontrakty z dostawcami skroplonego gazu, jak również podpisując umowę przesyłową, która umożliwia budowę połączenia gazociągiem Polski ze złożami na Szelfie Norweskim - podkreślił minister.

Naimski wyjaśnił, że chodzi o trasę Baltic-Pipe, która "zaczyna się na Morzu Norweskim i poprzez Danię pod Bałtykiem pozwoli doprowadzić do Polski 10 miliardów metrów sześciennych gazu, począwszy od października 2022 roku".

Strategia

Naimski podkreślił, że równocześnie Gaz-System, który jest inwestorem, który buduje Baltic-Pipe, rozbudowuje gazoport w Świnoujściu i w 2021 będziemy mogli sprowadzić już 7,5 mld metrów sześciennych gazu do Polski w postaci skroplonej od różnych dostawców.

- Wszystko to razem powoduje, że strategia dywersyfikacji dostaw gazu przyjęta przez rząd jest realizowana zgodnie z planem i jednym z kroków, które są wymagane jest zawiadomienie strony rosyjskiej, że długoterminowy kontrakt nie będzie przedłużany po roku 2022 - powiedział Naimski.

Stwierdził jednocześnie, że strategia dywersyfikacji zakłada absolutne zróżnicowanie kierunków i źródeł dostaw, i możliwość wyboru dla Polski oraz polskich odbiorców.

- Od 2022 roku będziemy mieli możliwość sprowadzenia około 17 mld metrów sześciennych gazu od różnych dostawców z różnych źródeł, a to będzie w pełni pokrywało zapotrzebowanie polskiej gospodarki i polskich odbiorców, jeżeli dodamy do tego własną produkcję, która oczywiście będzie utrzymana - powiedział Naimski.

Minister dodał, że do dalszej poprawy dywersyfikacji dostaw gazu przyczyni się zbudowanie pływającego terminala gazowego, który ma stacjonować w gdańskim porcie, i połączenie go na stałe z systemem przesyłowym. Zakończenie tego projektu realizowanego przez OSP Gaz-System przewidziane jest na 2025 rok.

Autor: kris / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości