Końca nie widać. Kolejny tydzień spadków na stacjach paliw

Rynki

TVN24 BiSKońca nie widać. Kolejny tydzień spadków na stacjach paliw

Za nami kolejny, czternasty już, tydzień obniżek cen benzyn na krajowych stacjach. Ceny benzyny bezołowiowej 95 spadły od połowy lipca o 66 gr/l, natomiast "98" o 59 gr/l - informuje BM Reflex.

W przypadku oleju napędowego seria obniżek rozpoczęła się jeszcze w czerwcu i gdyby nie krótkotrwałe podwyżki na początku września i października, to moglibyśmy mówić o dwudziestu z rzędu tygodniach obniżek cen diesla na stacjach. Tak czy inaczej, w tym okresie olej staniał o 52 gr/l.

Aktualne ceny

W kończącym się tygodniu benzyny i olej spadały średnio o 4 gr za litr, a LPG drożał o 2 gr za litr i obecnie za paliwa płacimy średnio: benzyna bezołowiowa 95 – 4,40 zł (-4 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 – 4,72 zł (-4 gr/l), olej napędowy – 4,28 zł (-4 gr/l), LPG – 1,93 zł (+2 gr/l).

Gdzie najtaniej?

W tym tygodniu najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 mamy w województwach pomorskim i dolnośląskim. Za litr bezołowiowej 95 płacimy tu średnio 4,27 zł. Olej napędowy najtańszy jest w województwie śląskim po 4,24 zł/l.

Najdroższe paliwa mamy w województwie zachodniopomorskim, tu litr Pb 95 kosztuje średnio 4,52 zł, a diesla – 4,39 zł oraz opolskim, tu z kolei litr Pb 95 kosztuje średnio 4,54 zł, a diesla – 4,30 zł.

W zależności od lokalizacji i rodzaju stacji notujemy duże zróżnicowanie między minimalnymi i maksymalnymi poziomami cen dla poszczególnych paliw: benzyny na wet 60 gr/l, oleju napędowego 40 gr/l, autogazu 30 gr/l.

Jakie prognozy?

W perspektywie najbliższych dni z dużym prawdopodobieństwem możemy oczekiwać dalszych obniżek cen benzyny i oleju napędowego na stacjach do 5 gr/l. Ceny autogazu powinny się stabilizować.

Na rynku hurtowym w tym tygodniu, w przeciwieństwie do zmian z ubiegłego tygodnia możemy mówić o stabilizacji. Niestety negatywnie na poziom cen hurtowych wpłynie obserwowane osłabienie złotego wobec dolara, w efekcie koniec tego i początek nowego tygodnia upłyną pod znakiem podwyżek cen w hurcie - czytamy w komunikacie BM Reflex.

Które państwa najmocniej cierpią na taniejącej ropie?

Ropa naftowa tanieje. Jakie państwa cierpią najmocniej?TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty: