Platforma chce komisji śledczej w sprawie GetBack. Rzeczniczka PiS odpowiada

Rynki

Piotr Kuczyński o inwestowaniu w obligacjetvn24
wideo 2/3

Nie będzie żadnej komisji śledczej w sprawie GetBack. Mam nadzieję, że odpowiednie organy wyjaśnią, co dzieje się z finansami spółki – powiedziała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek. W ten sposób wicemarszałek Sejmu odpowiedziała politykom Platformy Obywatelskiej, którzy zapowiedzieli, że w przyszłym tygodniu złożą wniosek o powołanie komisji.

Złożenie wniosku zapowiedzieli szef klubu PO Sławomir Neumann oraz poseł Platformy Krzysztof Brejza. "W przyszłym tygodniu ten wniosek zostanie złożony marszałkowi Sejmu, tak żeby na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które jest za dwa tygodnie, mógł być rozpatrywany" - oświadczył Neumann. "Nas interesuje głównie brak działania osób i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo rynku finansowego w tej sprawie, a także niejasne powiązania ludzi związanych z PiS, z rządem i premierem Mateuszem Morawieckim, którzy współpracowali z tą spółką" – dodał.

Na zapowiedzi polityków PO odpowiedziała Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu i rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. 'Nie będzie żadnej komisji śledczej w tej sprawie. Mam nadzieję, że odpowiednie organy - prokuratura i Komisja Nadzoru Finansowego wyjaśnią, co dzieje się z finansami spółki" – powiedziała Mazurek.

Sprawa Get Back

GetBack powstał w 2012 roku. Zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. W ubiegłym roku spółka zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W kwietniu GPW zawiesiła obrót jej akcjami.

Windykacyjna spółka ma problemy ze spłatą długów. Prokuratura Krajowa prowadzi obecnie, po zawiadomieniach Komisji Nadzoru Finansowego, śledztwo w sprawie spółki. Chodzi o wyrządzenie szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenie ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji.

Z kolei Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej zdecydował o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego w trybie przyspieszonego postępowania układowego GetBack.

We wniosku spółka zaproponowała podzielić w ramach postępowania wierzycieli na trzy grupy "obejmujące poszczególne kategorie interesów". Pierwsza grupa wierzycieli obejmuje obligatariuszy spółki, posiadających niezabezpieczone papiery wyemitowane przez GetBack oraz wierzycieli, którzy udzielili spółce kredytów niezabezpieczonych na majątku spółki. Grupa druga obejmuje wierzycieli publicznoprawnych. A trzecia obejmuje wszystkich pozostałych wierzycieli spółki.

GetBack szacuje, że poziom zaspokojenia wierzycieli w przypadku postępowania upadłościowego nie przekroczy 25 proc. wierzytelności objętych układem.

Autor: sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock