Rynki

Czternastka w czterech ratach. Jest decyzja ws. spółki górniczej

Rynki

ShutterstockKHW: czternastka za 2016 r. wypłacana w ratach

Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego poinformował w piątek, że ze względu na trudną sytuację ekonomiczno - finansową KHW SA wypłata nagrody rocznej, czyli czternastej pensji za rok 2016 zostanie wypłacona w częściach.

Pierwsza rata czternastki – po 1000 zł netto - zostanie przelana na konta jeszcze w piątek, 3 lutego 2017. Według spółki to maksymalna kwota, jaką można przeznaczyć obecnie na ten cel, bez ryzyka naruszenia płynności finansowej, w tym wypłaty wynagrodzeń za styczeń 2017, której termin przypada na 10 lutego br.

Kiedy kolejna rata?

W wypadku uzyskania niezbędnego finansowania i zawarcia porozumień, pozostała część czternastki ma być wypłacona przed planowanym włączeniem Katowickiego Holdingu Węglowego w struktury Polskiej Grupy Górniczej, gdzie wypłatę czternastek zawieszono.

Zarząd KHW liczy na zrozumienie tej sytuacji przez załogę i – jak zapewnia - dokłada wszelkich starań, by sprawa należnych wynagrodzeń uregulowana została jak najszybciej.

Jak zaznaczył w komunikacie rzecznik spółki Wojciech Jaros, dotychczas wszystkie wynagrodzenia były wypłacane na bieżąco, jednak zbieg płatności na przełomie roku „skutecznie to uniemożliwił”.

Firma w złej kondycji

"O sytuacji firmy i zagrożeniu dotyczącym regulowania przez nią zobowiązań zarząd informował wielokrotnie, w tym zwłaszcza przedstawicieli organizacji związkowych w trakcie comiesięcznych spotkań. Znając sytuację spółki, przedstawiciele związków działających w KHW SA nie wyrazili zgody na zawieszenie czternastki” – wyjaśnił Jaros.

Jesienią ub. r. zarząd holdingu poinformował stronę społeczną o zamiarze zawieszenia na trzy lata wszystkich świadczeń nieperiodycznych określonych w Holdingowym Układzie Zbiorowym Pracy. Układ reguluje m.in. zasady wypłaty wszelkich dodatkowych świadczeń, jak nagroda barbórkowa, nagroda roczna (tzw. czternasta pensja), deputat węglowy oraz wiele przysługujących pracownikom dodatków, np. na pomoce szkolne dla dzieci, dojazdy na wakacje itp.

Rozmowy

W poniedziałek mają się odbyć rozmowy z udziałem przedstawicieli resortu energii, zarządów oraz związków zawodowych na temat połączenia PGG i KHW; takiego spotkania od dawna domagają się związkowcy.

KHW jest jedną z trzech największych śląskich spółek węglowych.

Zobacz. Jarosław Kaczyński o podatku od kopalin: KGHM powinien służyć całemu społeczeństwu

Jarosław Kaczyński o podatku od kopalin: KGHM powinien służyć całemu społeczeństwu
Jarosław Kaczyński o podatku od kopalin: KGHM powinien służyć całemu społeczeństwuPolskie Radio Wrocław/ Zdjęcie: Shutterstock

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości