KGHM wychodzi na prostą. Kopacz obniży podatek od kopalin?

Rynki

Wikipedia (CC BY 3.0) / MOs810KGHM, który przed południem tracił blisko 5 proc. wychodzi na prostą i znalazł się wśród spółek najmocniej rosnących w piątek

KGHM, który przed południem tracił blisko 5 proc., wychodzi na prostą i znalazł się wśród spółek najmocniej rosnących w piątek - o godz. 14.00 akcje lubińskiej spółki drożały o 2,36 proc, a na zamknięciu - o 1,91 proc.

Wcześniej, około godziny 14:00 notowania KGHM-u na parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych rosły nawet o blisko 2,4 proc.

Akcje KGHMstooq.pl

Co przyczyną?

Na wzrost może mieć wpływ zapowiedź wtorkowego zamiejscowego posiedzenia rządu we Wrocławiu.

Wśród porządku obrad Rady Ministrów znajduje się bowiem kwestia podatku od kopalin, płaconego przez KGHM. Jak poinformował portal 300polityka.pl, możliwe, iż premier Ewa Kopacz, mimo wcześniejszych zapowiedzi, zdecyduje się na obniżenie tego podatku.

Nadzieje inwestorów swoją wypowiedzią rozbudził również minister skarbu Andrzej Czerwiński. Na konferencji w Sejmie odnosząc się do pytania o podatek od kopalin, powiedział bowiem, że "jeżeli będzie decyzja, to będzie ona pozytywna".

Najniżej od 2009 roku

Mimo wzrostów wyceny KGHM-u, jej giełdowy poziom nadal pozostaje niski. Przed południem akcje lubińskiej spółki były najniższe od października 2009 roku.

Tylko w środę taniały o prawie 9 proc.

Przyczyną takiej sytuacji są taniejące surowce, szczególnie miedź i srebro. Eksperci wśród konsekwencji takiego obrotu sprawy wymieniają również plotki mówiące o udziale KGHM-u w funduszu mającym ratować polskie górnictwo.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, bankier.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 3.0) / MOs810