Niższe rachunki za energię? KE przygotowuje zmiany

KE przygotowuje zmiany w funkcjonowaniu rynku energii elektrycznejShutterstock

KE przygotowuje zmiany dot. kształtu rynku energii elektrycznej w UE. Ma być więcej współpracy między krajami, swobodniejszy przepływ prądu ponad granicami, a także zachęty cenowe, by wspierać źródła odnawialne. Na niektórych rozwiązaniach Polska może stracić.

Pakiet regulacji KE nazwała "Czysta Energia dla Wszystkich". Projekty mają zostać przedstawione w grudniu. Wśród nich będą: propozycja dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, projekt dyrektywy o wspólnych zasadach na wewnętrznym rynku energii elektrycznej, a także rozporządzenia dotyczące Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER), zarządzania unią energetyczną oraz ws. rynku energetycznego. Cel, jaki przyświecał Komisji, to stworzenie ram prawnych, dzięki którym UE będzie się stawała światowym liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Pewność inwestorom

Ustanowiony w 2014 r. przez szefów państw i rządów UE cel udziału energii odnawialnej (OZE) w miksie energetycznym wynosi co najmniej 27 proc. na 2030 r. Z analiz Komisji wynika, że samodzielne działania państw członkowskich, bez zmian w prawie UE, pozwolą na osiągnięcie nieco ponad 24 proc. Dlatego KE chce, by państwa członkowskie mogły stosować krajowe systemy wsparcia energetyki odnawialnej, ale we wspólnych ramach unijnych. Ma to dać pewność inwestorom, by angażowali się w projekty OZE. W ostatnich latach inwestycje w źródła odnawialne w UE spadały. W 2015 wynosiły 48,8 mld dolarów, o 60 proc. mniej niż w 2011 r. Innym filarem pakietu ma być propozycja dotycząca kształtu rynku energii elektrycznej w UE. Obecne regulacje wywodzą się z trzeciego pakietu energetycznego z 2009 r. Przewiduje on m.in. dostęp stron trzecich do sieci przesyłowych, wolny wybór dostawców dla konsumentów, zniesienie barier sprzedaży energii ponad granicami, nadzór niezależnych regulatorów nad rynkiem, a także ich współpracę wewnątrz UE w ramach agencji ACER. Wszystko to poprawiło pozycję klientów, którzy mają większy wybór na bardziej konkurencyjnym rynku.

Nowe przepisy konieczne

Komisja Europejska uznała jednak, że dalsze zmiany zachodzące w sektorze energetyki, zwłaszcza wzrost udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym, wymagają nowych przepisów. U źródeł tego podejścia jest brak stabilności i przewidywalności, jeśli chodzi o wytwarzanie energii z wiatru czy ze słońca. Jeśli wiatr mocno wieje, energii może być za dużo, ale nie da się jej przechowywać, a obciążone sieci nie są w stanie jej przesłać do potrzebujących odbiorców. KE chce, by poprzez sygnały cenowe i niezakłóconą możliwość przesyłu energii gdziekolwiek jest ona potrzebna rozładowywać te "korki energetyczne". Dla przykładu w razie silnego wiatru na północy Europy (dzięki czemu energii jest dużo) ma pojawić się sygnał cenowy, który "powie" inteligentnemu licznikowi, że może teraz pobrać więcej energii za niższą stawkę. Rozwiązania techniczne, które pozwalają na takie zarzadzanie, już są. Sklepy mogą np. schłodzić wcześniej wodę, aby zapewnić chłód do klimatyzatorów, pralka czy zmywarka też może się uruchomić sama, gdy tylko nadejdzie sygnał o niższych cenach energii.

Niższe rachunki za energię?

Dla klientów będzie to oznaczało możliwość niższych rachunków; z punktu widzenia lepszego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, a tym samym dbania o środowisko, ten pomysł też jest dobry. Nieoficjalnie źródła w KE przyznają jednak, że będą i przegrani takiej koncepcji. Jednym z nich będzie Polska. Dlaczego? Bo gdy na Zachodzie inwestowano w energetykę ze źródeł odnawialnych, w Polsce ciągle trzymano się tradycyjnego modelu zakładającego produkcję elektryczności z węgla. A gdy nowe regulacje umożliwią klientom, dużym zakładom przemysłowym, sieciom handlowym, ale też milionom gospodarstw domowych skorzystanie z tańszej (w przypadku Polski -niemieckiej) energetyki ze źródeł odnawialnych, pieniądze z rachunków popłyną za naszą zachodnią granicę. Oczywiście polski system energetyczny nie upadnie, ale jego efektywność będzie niższa. Zwłaszcza że potrzebne będzie dotowanie tradycyjnych elektrowni, aby utrzymywały w rezerwie moc na wypadek braku możliwości skorzystania z energii odnawialnej (brak wiatru, słońca).

Zintegrowany system energetyczny

"Efektywne sygnały cenowe zapewnią odpowiednie wykorzystanie istniejących zasobów generacyjnych" - podkreślono w projekcie dyrektywy. KE wskazuje, że "w pełni zintegrowany" system energetyczny dla różnego rodzaju odbiorców w UE pozwoli uniknąć kosztów zapewnienia zapasowych mocy wytwórczych. Nowe przepisy mają wprowadzić też takie same unijne zasady dla konsumentów, którzy również będą wytwarzać energię (np. z paneli fotowoltaicznych na dachach domów). KE chce zagwarantować, by w całej Europie możliwe było wytwarzanie elektryczności na własne potrzeby i sprzedawanie poprzez sieci nadwyżek innym. W Polsce przepisy wprowadzające prosumentów (czyli konsumentów będących jednocześnie mikrowytwórcami energii) zostały przyjęte jeszcze przez poprzedni rząd.

Współpraca regionalna mocniejsza

Nowe unijne przepisy mają też wzmocnić współpracę regionalną. Obecnie niektóre połączenia energetyczne (interkonektory) pomiędzy państwami członkowskimi wykorzystywane są zaledwie w 25 proc., m.in. dlatego, że kraje nie mogą się porozumieć co do stref cenowych czy zniesienia innych ograniczeń. W niektórych kwestiach współpraca operatorów krajowych jest już obowiązkowa. Teraz KE chce ją rozszerzyć, a także utworzyć regionalne centra operacyjne (składające się z operatorów sieci z kilku krajów). W ich ramach decydowano by o kwestiach, co do których "fragmentaryczne, krajowe działania" mogłyby negatywnie wpłynąć na rynek i konsumentów. Planowane jest też wzmocnienie roli Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki. Według źródeł PAP ostateczny kształt projektów wciąż jest ustalany. Zmieniać się mogą jednak ich poszczególne elementy, a nie cała ich filozofia.

Zobacz: Amos Hochstein o bezpieczeństwie energetycznym Polski (Film z 7.10.2016)

Amos Hochstein o bezpieczeństwie energetycznym Polski
Amos Hochstein o bezpieczeństwie energetycznym PolskiTVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bez mrożenia cen prądu opłaty za energię mogą od lipca znacznie wzrosnąć. - Już teraz rachunki zjadają największą część naszych dochodów - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jolanta, właścicielka kwiaciarni na warszawskim Mokotowie. Niepokoją się także zwykli klienci firm energetycznych, z których część już dostała wyższe zaliczki na energię na drugą połowę roku.

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska chce nałożyć na producentów nowe obowiązki. Mają oni umożliwić tanią i szybką naprawę sprzętów po gwarancji, zapewnić dostęp do tanich części zamiennych czy przedłużyć ważność gwarancji w przypadku awarii sprzętu w trakcie jej trwania. Unia chce także ukrócić celowe postarzanie sprzętów.

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot padły dwie główne wygrane, każda w wysokości 60 milionów euro. Zwycięskie kupony wysłano w Niemczech i Słowenii. W Polsce padły dwie wygrane drugiego stopnia - po blisko 15,4 miliona złotych każda.

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego przy Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed oszustami, którzy rozsyłają fałszywe SMS-y i podszywają się w nich pod Pocztę Polską. Wyłudzają dane oraz informacje o kartach płatniczych.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Rząd rekomenduje kontynuowanie prac nad projektem Koalicji Obywatelskiej zakładającym ujawnianie majątków małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne. Chodzi o rodzinę między innymi prezydenta, premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów.

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Źródło:
tvn24.pl

Na granicy biedy żyje 13,7 procent Polaków - wynika z raportu Szlachetnej Paczki. Części osób nie stać na podstawowe zakupy, uregulowanie czynszu czy opłacenie rachunków za media. W raporcie zwrócono też uwagę na znaczne nierówności w obrębie - uważanych za bogate - miast.

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

Źródło:
PAP

Poseł Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) zapowiedział, że na czwartkowym posiedzeniu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej najprawdopodobniej zajmie się wnioskiem o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Źródło:
tvn24.pl

Tesla planuje zwolnić około 400 osób zatrudnionych w gigafabryce w Gruenheide w okolicach Berlina. To około 3 procent wszystkich pracowników tego zakładu. Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, ma nadzieję, że cięcia zostaną zrealizowane w ramach programu dobrowolnych odejść.

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Źródło:
Reuters

PKO Bank Polski poinformował, że wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie logowania do bankowości internetowej iPKO. Nowe rozwiązanie ma chronić konta klientów przed cyberprzestępcami. Aby skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, będzie trzeba je włączyć.

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland przekazał około 400 milionów dolarów na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował we wtorek zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. Najwięcej środków trafiło do 25-latka z Hongkongu, który kilka lat wcześniej założył własną firmę w Dubaju.

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu ustawy prądowej napisało, że bez zmiany szykowanej regulacji beneficjenci bonu energetycznego będą musieli dodatkowo zapłacić PIT od otrzymanego świadczenia. Wcześniej swoje zastrzeżenia do projektu zgłosiło także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Źródło:
PAP

Konwersja WIBOR-u na WIRON stanęła pod znakiem zapytania. Trwa ponowna analiza wskaźników referencyjnych. Ostateczna decyzja ma zapaść w czerwcu. Niezależnie od niej WIBOR ma przestać być kwotowany z końcem 2027 roku. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi ujawnienia oświadczeń majątkowych między innymi małżonków osób publicznych, a także prezesów spółek Skarbu Państwa. Nowe przepisy miałyby objąć między innymi posłów, senatorów, prezydentów, burmistrzów, a także wójtów.

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

Źródło:
PAP

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Wielka fuzja na rynku modowym może zostać zablokowana. Takie konsekwencje może przynieść wniosek Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która domaga się zaniechania połączenia spółek Tapestry z Capri, właścicielem marki Michael Kors. Zdaniem regulatorów stworzenie nowego potentata modowego mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencję na rynku.

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Źródło:
Reuters

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2024 roku wzrosła o 6,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowano w kategorii pojazdy mechaniczne (+13,5 proc. ), paliw (+11,2 proc. ) i żywności (+6,6 proc.).

Najnowsze dane ze sklepów

Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Enea to kolejna polska firma zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych. - Uznajemy SMR-y za bardzo interesującą i przyszłościową linię biznesową w grupie, szczególnie w perspektywie odchodzenia od miksu z dominującym udziałem węgla - przekazał dyrektor departamentu rozwoju projektów innowacyjnych Łukasz Nowakowski. Pierwszy reaktor jądrowy ma powstać w 2035 roku.

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej przekazało, że firmy pożyczkowe w marcu bieżącego roku udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości 1,722 miliarda złotych. - Marcowy wynik sprzedaży był najwyższy w historii - ocenił Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku wyjazd na majówkę (1-5 maja) zadeklarowało 43 proc. Polaków, czyli o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej. Największym powodzeniem będą cieszyć się krótkie wyjazdy po kraju, najczęściej w góry. Jak spędzimy tegoroczną majówkę i ile na nią wydamy?

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Źródło:
PAP, POT

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters