Bruksela gotowa do rozmów o górnictwie. Ale czeka na polską propozycję

Rynki

Kompania Węglowa SAKE zadeklarowała w czwartek, że jest gotowa, by ocenić każdą nową propozycję dotyczącą naprawy sektora górniczego w Polsce

KE zadeklarowała w czwartek, że jest gotowa, by ocenić każdą nową propozycję dotyczącą naprawy sektora górniczego w Polsce i w konstruktywny sposób pracować nad nimi. Bruksela nie otrzymała jednak dotąd szczegółów dotyczących planów rządu w tej sprawie.

- Nie zostaliśmy poinformowani o szczegółach propozycji, nie podejmujemy żadnych decyzji. Jesteśmy gotowi, aby ocenić każdą nową propozycję, jeśli zostaną one nam przedstawione - powiedział dziennikarzom w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. konkurencji Ricardo Cardoso. Jak zadeklarował, KE jest gotowa w konstruktywny sposób pracować nad propozycjami, jakie złoży jej polski rząd.

Rząd plan ratunkowy

W środę Rada Ministrów przyjęła plan ratunkowy dla górnictwa. Przewiduje on, że realizująca rządowe strategie spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej. Ma być to pierwszy krok do utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Wcześniej rząd zdecydował o dokapitalizowaniu TF Silesia przez wniesienie do niej akcji odpowiadających 2 proc. kapitału zakładowego PGNiG oraz po 1 proc. kapitału zakładowego PZU i PGE. Ich łączna wartość wynosi obecnie ponad 1,4 mld zł. Zdaniem ekspertów rządowy plan ratowania Kompanii Węglowej nie eliminuje ryzyka zakwestionowania go przez Komisję Europejską jako niedozwolonej pomocy publicznej. W dokapitalizowanie KW mają być bowiem zaangażowane środki publiczne, jednak nie wprost z budżetu, ale poprzez akcje państwowych spółek. Nasze władze od początku roku konsultują program restrukturyzacji kopalń z przedstawicielami Komisji. Dokumenty w sprawie notyfikacji zostały złożone w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji w marcu. Polscy dyplomaci od samego początku przyznawali, że rozmowy na ten temat będą trudne. Zgodnie z unijnym prawem pomoc publiczna może być przeznaczona jedynie na zamykanie kopalń i to tylko do 2018 r.

Kompania Węglowa SA to największa firma górnicza w Europie. Pracuje w niej ok. 35 tys. osób. W skład Kompanii wchodzi 11 kopalń i 5 zakładów. Zdolność wydobywcza kopalń wynosi ok. 31 mln ton węgla rocznie. Skarb Państwa posiada w niej 100 proc. akcji.

Rząd zdecydował o losach Kompanii Węglowej:

Rząd zdecydował o losach Kompanii Węglowej. Silesia przejmie 11 kopalńTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kompania Węglowa SA