Chcą robić paliwo z odpadów węglowych

[object Object]
Węgierski pomysł na latający motocykl. Czy to rewolucja?TVN24 BiS
wideo 2/5

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), we współpracy z partnerami, przeanalizuje możliwość wytwarzania paliwa – tak zwanego peletu – między innymi z mułów, pyłów i odpadów węglowych. Firma, oraz jej spółka-córka JSW Innowacje, popisały w tej sprawie list intencyjny z firmą PG Energy Capital Management.

To kolejny pomysł na zagospodarowanie terenów po byłej kopalni Krupiński w Suszcu, którą JSW wiosną tego roku przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W ubiegłym tygodniu JSW podała, że będzie również analizować wykorzystanie podziemnej infrastruktury kopalni Krupiński do stworzenia elektrowni szczytowo-pompowej.

Teraz JSW, PG Energy oraz JSW Innowacje zamierzają przystąpić do wspólnego przedsięwzięcia, polegającego na produkcji specjalnego granulatu – peletu, przy użyciu nowoczesnych technologii opracowanych przez CoalTech, którego jedynym polskim partnerem technologicznym i kapitałowym jest PG Energy.

- Jesteśmy zainteresowani wykorzystywaniem nośników energii w postaci mułów węglowych do produkcji peletu, przy czym musi się to odbywać w sposób opłacalny i bezpieczny dla środowiska – wskazał w poniedziałek prezes JSW Daniel Ozon.

W ostatnich tygodniach poszukiwanie rozwiązań służących m.in. ekologicznemu wykorzystaniu mułów węglowych zadeklarowały także Węglokoks, Polska Grupa Górnicza oraz grupa energetyczna Tauron. Analizowane są m.in. możliwości zgazowania mułów, ponadto grupa Tauron zwiększa ich spalanie w blokach energetycznych, gdzie nie szkodzą środowisku w taki sposób, jak podczas spalania w domowych paleniskach. Używanie mułów i innych odpadów węglowych do ogrzewania domów przyczynia się do powstawanie smogu.

W podpisanym przez JSW liście intencyjnym strony zobowiązały się do „zweryfikowania kompatybilności technologicznej i technicznej zaangażowanych podmiotów w zakresie możliwości produkcji peletu w oparciu o połączenie zasobów wszystkich współpracujących ze sobą stron”.

Spółka PG Energy jest wyłącznym polskim przedstawicielem i partnerem CoalTech z siedzibą w RPA i podmiotów z nią powiązanych w innych krajach. Specjalizuje się w przekształcaniu koksu węglowego, mułów, pyłów i odpadów węglowych w granulat za pomocą technologii opracowanej w Republice Południowej Afryki, gdzie wybudowano pierwszy zakład produkujący takie paliwo.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Pozostałe wiadomości