Inwestorzy nie mogą się zdecydować. Lepiej na północ, czy może na południe

Rynki

shutterstock.comszczęśliwi maklerzy

W zachodniej Europie na giełdach brakuje zdecydowanych zmian - część indeksów słabo spadała po otwarciu sesji, inne lekko rosły. Teraz dominuje zieleń. Inwestorzy już przygotowują się do środy - podają maklerzy.

W środę o 20.00 Fed ogłosi swoją decyzję w sprawie polityki pieniężnej. Rynek na 100 procent wycenia, że po raz pierwszy od roku dojdzie do podwyżki stopy funduszy federalnych, o 0,25 pkt. bazowych - do 0,50-0,75 proc.

Co powie Yellen?

Ważniejszy od samej decyzji będzie komunikat po posiedzeniu oraz konferencja prasowa prezes Fed Janet Yellen, które będą kształtować oczekiwania ścieżki podwyżek na przyszły rok i kolejne lata.

Obecnie mediana przewidywań członków Fed co do podwyżek stóp do końca 2017 r. wynosi 1,125 proc., co sugeruje dwa ruchy w górę w poziomie stóp w przyszłym roku.

Mediana na 2018 r. z ostatniej projekcji Fed to 1,875 proc., co wskazuje na 3 podwyżki w 2018 r.

Włoski scenariusz

A tymczasem we Włoszech nowy rząd Paolo Gentiloniego został w poniedziałek wieczorem zaprzysiężony przez prezydenta Sergio Mattarellę. Gabinet centrolewicy powstał tydzień po rozpoczęciu kryzysu rządowego w rezultacie dymisji premiera Matteo Renziego.

W Radzie Ministrów pozostała większość szefów resortów z poprzedniego rządu, wśród nich odpowiedzialny za finanse Pier Carlo Padoan.

We wtorek o godzinie 11 premier wygłosi przemówienie w Izbie Deputowanych. Następnie rozpocznie się tam debata o nowym rządzie, którą zakończy głosowanie nad wotum zaufania. Jego wynik jest przesądzony ze względu na większość, jaką ma centrolewica w obu izbach parlamentu.

Chiny cieszą

Inwestorzy poznali już tymczasem dobre dane z chińskiej gospodarki.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w listopadzie o 6,2 proc. rdr - poinformowało biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji rdr o 6,1 proc., po wzroście poprzednio o 6,1 proc.

Sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła zaś rdr o 10,8 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 10,2 proc. rdr, po wzroście miesiąc wcześniej o 10,0 proc.

O 11.00 zostanie opublikowany wskaźnik zaufania niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w XII - przez Instytut ZEW.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com