TVN24 Biznes | Rynki

Złoty się umacnia. Rada Polityki Pieniężnej w centrum uwagi

TVN24 Biznes | Rynki

Aktualizacja:
Autor:
ToL/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Wzrost cen w Polsce najwyższy od 20 lat
Wzrost cen w Polsce najwyższy od 20 latTVN24
wideo 2/8
TVN24Wzrost cen w Polsce najwyższy od 20 lat

Złoty zyskuje na wartości po wtorkowym odczycie inflacji. Marek Rogalski z Domu Maklerskiego BOŚ zwrócił uwagę, że złoty znalazł się w czołówce zyskujących walut, ustępuje tylko dolarowi nowozelandzkiemu. Zdaniem ekspertów najwyższy od 20 lat wzrost cen, zwiększa presję na Radę Polityki Pieniężnej w sprawie podwyżki stóp procentowych, które są obecnie na najniższym w historii poziomie.

Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, inflacja w sierpniu 2021 roku w Polsce wyniosła 5,4 procent rok do roku. Ostatni raz inflacja była wyższa w czerwcu 2001 roku, gdy wynosiła 6,2 procent. W lipcu 2001 wzrost cen w Polsce był na poziomie 5,2 procent. Miesiąc temu wzrost cen wynosił 5 procent.

Kursy walut. Złoty zyskuje po danych o inflacji

We wtorek około godziny 15.45 za jedno euro trzeba było płacić ok. 4,53 zł (-0,67 proc.), za dolara 3,83 (-0,91 proc.), za franka szwajcarskiego około 4,20 zł (-0,38 proc.), a za funta 5,28 zł (-0,67 proc.).

EUR/PLN
USD/PLN
CHF/PLN
GBP/PLN

Marek Rogalski z Domu Maklerskiego BOŚ wskazał w komentarzu, że szacunki GUS nasiliły spekulacje, co do zmiany poziomu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. "To nasiliło spekulacje, co do zmiany nastawienia przez RPP, która może nawet pójść scenariuszem węgierskim, gdzie przy podobnej inflacji Bank Węgier zdecydował się na trzy z kolei podwyżki stóp procentowych" - zwrócił uwagę.

"Na razie jednak zobaczmy na ile 'jastrzębiom' (osoby, które za priorytetowe uważają utrzymanie niskiej inflacji i popierają utrzymywanie stóp procentowych na wysokich poziomach - red.) w RPP, którzy w lipcu zgłaszali wniosek o podwyżkę stóp o 15 punktów bazowych uda się znaleźć przychylną większość. W każdym razie złoty zaczął już rozgrywać potencjalny scenariusz początku cyklu zaostrzenia polityki monetarnej" - dodał. Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP ma się odbyć 8 września.

"Złoty zyskuje po bardzo wysokiej sierpniowej inflacji (5,4 proc.) Czyżby rynek liczył, że te dane wreszcie coś zmienią?" - napisał w komentarzu Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Na sierpniowe dane o inflacji zwrócił uwagę także Piotr Bujak, główny ekonomista i dyrektor departamentu analiz ekonomicznych PKO Banku Polskiego. "Kolejny zaskakująco mocny wzrost inflacji CPI nasila oczekiwania na podwyżki stóp procentowych NBP i umacnia złotego" - napisał.

Stopy procentowe w Polsce

Stopy procentowe w Polsce są obecnie na najniższym w historii poziomie. W ubiegłym roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżała stopy procentowe: 17 marca, 8 kwietnia i 28 maja. RPP ostatnio podniosła stopy procentowe 10 maja 2012 roku.

W lipcowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński oceniał, że nierozsądne byłoby podniesienie stóp procentowych, zanim sytuacja pandemiczna się wyjaśni.  

W ostatnim czasie na podwyżkę stóp procentowych zdecydowali się m.in. Węgrzy i Czesi.

Stopy procentowe w PolscePAP/Maciej Zieliński

Autor:ToL/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości