Przegląd prasy: Rosyjski węgiel coraz bardziej popularny

Rynki

ShutterstockRośnie import rosyjskiego węgla

Import rosyjskiego węgla ponownie rośnie. Mniejsze ciepłownie wybierają surowiec z Rosji, bo jest tańszy niż polski - pisze "Puls Biznesu".

Dziennik powołuje się na dane przedstawione w zeszłym tygodniu posłom przez analityka Węglokoksu, Jerzego Galębę. Wynika z nich, że w okresie od stycznia do maja 2016 r. do Polski wjechało bądź wpłynęło 3,1 mln ton zagranicznego węgla, podczas gdy rok temu w tym samym okresie było to 2,8 mln ton z różnych krajów.

Tona węgla ze Wschodu dostępna jest w Polsce za 200 zł, podczas gdy koszt wydobycia tony węgla w Polskiej Grupie Górniczej to ponad 250 zł

Działania ministerstwa

"W szczycie z 2011 r. całkowity roczny import węgla do Polski sięgał 15 mln ton, ale w zeszły roku spadł do 8,2 mln ton. Dla polskiego rynku, którego własna produkcja wyniosła w zeszłym roku 72,2 mln ton, nadal było to odczuwalne" - podkreśla "Puls Biznesu". Importowany węgiel ma w Polsce klarowny zasięg geograficzny - twierdzi dziennik. "Surowiec rosyjski i zamorski, np. kolumbijski, ma odbiorców na ścianie wschodniej oraz na Pomorzu, dokąd przybywa drogą morską. Na południu pojawia się zaś surowiec czeski. "Odbiorcami są pośrednicy, którzy dostarczają go do ciepłowni i gospodarstw domowych" - podaje "Puls Biznesu". Aby przeciwdziałać tym tendencjom, ministerstwo energii rozważa możliwość wprowadzenia dodatkowych opłat za węgiel pochodzący spoza UE. "Problem w tym, że każdą dodatkową opłatę importową musi notyfikować Komisja Europejska" - podsumowuje dziennik.

Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 o raporcie na temat węgla (06.07.2016):

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock