Huśtawka nastrojów na nowojorskich giełdach

Rynki


Dwa ważne indeksy na nowojorskich giełdach: DJI i S&P 500 zamknęły się w środę na minusie, Nasdaq zaś zyskał. Na rynku panuje podwyższona zmienność napędzana niepewnością w związku z wynikiem wyborów prezydenckich w USA. Rosną szanse na podwyżkę stóp w USA.

Dow Jones Industrial na koniec dnia spadł o 0,29 proc. i wyniósł 18 868,14 pkt. S&P 500 stracił 0,16 proc. i wyniósł 2176,94 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,36 proc. do 5294,58 pkt.

W ujęciu sektorowym indeksy w dół najmocniej ciągnęły spółki finansowe i użyteczności publicznej. Najlepiej radziły sobie przedsiębiorstwa IT.

Huśtawka nastrojów

Na rynku trwa huśtawka nastrojów związana z wynikiem wyborów w USA i niepewnością wobec zamierzeń przyszłej administracji Białego Domu. Rynki czekają na konkrety planów gospodarczych Donalda Trumpa, który w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał zwiększenie stymulacji fiskalnej poprzez wzrost wydatków na infrastrukturę i obniżkę podatków.

Po wyborach w USA w centrum uwagi rynków znajduje się amerykańska Rezerwa Federalna. Perspektywa stymulacji fiskalnej w USA już teraz wzmacnia oczekiwania inflacyjne w amerykańskiej gospodarce, co dla Fed może oznaczać szybsze tempo zacieśniania polityki monetarnej.

Co zrobi szefowa Fed?

Uczestnicy rynku czekają na czwartkowe wystąpienie prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen przed amerykańskim Kongresem. Yellen przedstawi prognozy Fed dla gospodarki USA. Inwestorzy będą zwracać uwagę na uwagi szefowej Banku Centralnego pod adresem zamiarów nowej administracji Białego Domu.

James Bullard z Fed St. Louis powiedział w środę, iż jedynie "niespodzianka" może odwieść Fed od podwyżki stóp już na grudniowym posiedzeniu Fed. Dodał, iż chodzi np. o duży szok gospodarczy, np. globalną zmienność na rynkach lub fatalne dane z rynku pracy. Bullar stwierdził, iż jedna podwyżka stóp proc. może wystarczyć, by polityka monetarna stała się neutralna dla rynku. Dodał, iż wzrost wydatków infrastrukturalnych za prezydentury Donalda Trumpa może wzmocnić wzrost gospodarczy od 2018 r.

Podwyżka stóp

Rynek jest niemal pewny co do grudniowej podwyżki stóp w USA. Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed prawdopodobieństwo wzrostu kosztu pieniądza w USA w przyszłym miesiącu wzrosło do 94 proc. z 68 proc. na początku listopada.

W środę napłynęły niższe od oczekiwań wskaźniki z gospodarki amerykańskiej. Produkcja przemysłowa w USA pozostała bez zmian w październiku mdm. Analitycy spodziewali wzrostu wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,2 proc. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w październiku pozostały bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca. Tu spodziewano się wzrostu o 0,3 proc. mdm.

Ropa naftowa

Po południu nad kreskę wyszły notowania ropy naftowej. Minister energii Rosji powiedział, iż widzi duże szanse na ograniczenie poziomu wydobycia przez OPEC. W czwartek przedstawiciele OPEC oraz Rosji spotkają się w Doha, by ponownie rozmawiać na ten temat, w sytuacji gdy rynek jest coraz bardziej sceptyczny w kwestii zmniejszenia podaży surowca. Baryłka Brent oraz WTI drożeją ponad 1 proc., po wcześniejszych nawet 1,5-proc. spadkach. Brent kosztuje ok. 47,4 USD za baryłkę, a WTI ok. 46,3 USD.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 5,27 mln baryłek, czyli 1,1 proc., do 490,28 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 310 tys. baryłek, czyli 0,2 proc. do 148,91 mln baryłek - podał DoE. DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 746 tys. baryłek, czyli o 0,3 proc., do 221,71 mln baryłek.

Autor: gry / Źródło: PAP