Dobry miesiąc na warszawskim parkiecie. Zobacz, kto zarobił najwięcej

Rynki

ShutterstockWIG20 w lutym zyskał 6,5 procent

Luty był kolejnym miesiącem dobrych nastrojów na europejskich giełdach. Prawie wszystkie indeksy giełdowe zakończyły drugi w tym roku miesiąc zwyżkami, a jednym z liderów wzrostów był warszawski WIG20, który w lutym zyskał 6,5 procent - informują Analizy Online.

Wyjątkiem na lutowej mapie wzrostów w Europie była Rosja, gdzie indeks największych spółek stracił prawie 6 procent.

Efekt Trumpa

Na rosnącym rynku spośród funduszy jednymi z najlepiej spisujących się były te inwestujące w papiery polskich firm. Najwięcej zyskały fundusze akcji polskich uniwersalnych i akcji polskich małych i średnich spółek. Pierwsze z nich w lutym dały zarobić średnio 3,9 procent, a drugie - 3,1 procent. Obrazujący sytuację na światowych rynkach indeks MSCI AC World, który odzwierciedla koniunkturę na kilkudziesięciu giełdach, wzrósł w lutym o 2,6 procent - podobnie jak przed miesiącem.

Jak informują Analizy Online, coraz lepsza kondycja amerykańskiej gospodarki, co podkreślali w swoich wystąpieniach przedstawiciele amerykańskiego Fed, i duże nadzieje związane z zapowiadanymi reformami gospodarczymi prezydenta Donalda Trumpa, to bodaj najważniejszy czynnik wpływający na obecny sentyment inwestorów na światowych rynkach.

Przyczyny wzrostów

Według analityków takie czynniki, jak wspomniana "hossa Trumpa", wzrost cen surowców, ale i poprawa sytuacji polskiej gospodarki połączona ze wzrostem kursów akcji notowanych na giełdzie banków, odgrywają kluczową rolę w obecnej sytuacji na warszawskim parkiecie.

Jak tłumaczą Analizy Online coraz większe znaczenie ma również rosnąca inflacja, która w świetle nisko oprocentowanych depozytów zmusza inwestorów do szukania alternatywy dla swoich oszczędności. Część z nich zaczyna wybierać krajowe akcje. W lutym powodów do zmartwień nie mieli też inwestorzy na rynku długu, czyli obligacji. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA wahały się w przedziale 2,33-2,52 proc. w zależności od wypowiedzi przedstawicieli Fed i wyceny związku z tym prawdopodobieństwa kolejnej podwyżki stóp procentowych. Z kolei indeks IROS mierzący zmianę cen polskich obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu wzrósł o 0,38 proc. W tych warunkach poszczególne grupy funduszy dłużnych dały zarobić średnio od 0,4 procent (fundusze dłużne polskich papierów skarbowych) do 0,9 procent (dłużne globalne korporacyjne).

Świat według Trumpa. Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 (01.03.2017):

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock