Polski węgiel chce więcej pieniędzy. Górnicy rezygnują z pracy

Rynki

kwsa.plKatowicki Holding Węglowy (KHW) potrzebuje wsparcia finansowego rzędu 700 mln zł

Jastrzębska Spółka Węglowa pozyskała już miliard zł. Teraz Katowicki Holding Węglowy (KHW) potrzebuje wsparcia finansowego rzędu 700 mln zł, wobec wcześniejszych szacunków mówiących o 300-500 mln zł - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Wiceminister Tobiszowski poinformował w Sejmie, że na restrukturyzację polskiego giganta węglowego KHW potrzeba nawet dwa razy więcej pieniędzy.

Po przeprowadzeniu analizy okazało się, że zakładane wcześniej środki potrzebne na restrukturyzację są za małe.- Mówiło się o 300 mln zł, obecny zarząd po głębszej analizie stwierdził, że środki, które pozwolą realnie przeprowadzić proces restrukturyzacji w KHW, są na poziomie 700 mln zł - powiedział wiceminister.

Dlatego, rozważany jest udział w procesie restrukturyzacji trzeciego podmiotu, obok koncernu energetycznego Enea i Węglokoksu. W najbliższych tygodniach mają zapaść decyzje, czy nastąpi dokapitalizowanie KHW czy też - z wykorzystaniem aktywów holdingu - powstanie nowa spółka z udziałem inwestorów. Robocza nazwa KHW w nowej formule to "Polski Holding Węglowy". Jak wyjaśnił Tobiszowski, trwa proces rozstrzygania struktury prawno-organizacyjnej.

Plan restrukturyzacji

Złożony z czterech kopalń Katowicki Holding Węglowy jest jedną z trzech największych spółek węglowych. Zatrudnia blisko 14 tys. osób. Nowy zarząd holdingu przedłożył nowy biznesplan, ujmujący zwiększone zapotrzebowanie na kapitał. Tobiszowski przyznał, że wszystkie aktywa holdingu są zastawione, a spółka ma problemy z płynnością, choć dotąd wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań płacowych. Na zapłatę czekają natomiast kontrahenci firmy.

W środę prezes Węglokoksu Sławomir Obidziński podał, że firma analizuje możliwość swojego zaangażowania w restrukturyzację KHW, jednak nie odegra w tym procesie wiodącej roli. - Obecnie wraz Eneą bierzemy udział w pracach analitycznych dotyczących możliwego zaangażowania się w restrukturyzację KHW. Wstępne analizy wskazują, że ze względu na nasze obecne zdolności finansowe, nie będziemy odgrywać w tym procesie wiodącej roli - powiedział prezes.

Wyniki audytu w KHW

W maju tego roku, gdy minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił wyniki audytu w KHW, przedstawiciele resortu oceniali, że spółka potrzebuje szacowanego na ponad 500 mln zł dokapitalizowania, restrukturyzacji sięgającego 3 mld zł zadłużenia oraz zmian organizacyjnych poprawiających wydajność.

Skumulowana strata KHW od 2011 r. to prawie 1,5 mld zł. Zgodnie z wnioskami z audytu, miałoby nastąpić połączenie ze sobą niektórych kopalń holdingu, by docelowo z czterech pozostały dwie. Zbędny majątek holdingu może być przeniesiony do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie część załogi mogłaby dobrowolnie skorzystać z osłon przewidzianych w tzw. ustawie górniczej - urlopów górniczych i odpraw. Potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z osłon socjalnych jest w holdingu ok. 1,7 tys. osób, z czego blisko 1,4 tys. to pracownicy deklarujący chęć przejścia na urlopy górnicze; pozostali chcą skorzystać z jednorazowych odpraw pieniężnych.

Restrukturyzacja JSW

Jak poinformował wcześniej Grzegorz Tobiszowski, sprzedaż wybranych aktywów z grupy kapitałowej przyniosła Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) ponad 1 mld zł. Obecnie spółka rozmawia z instytucjami finansowymi m.in. o przesunięciu terminów wykupu obligacji – podał wiceminister energii

JSW zatrudnia 23,5 tys. osób. Ale blisko 2,8 tys. pracowników zadeklarowało chęć dobrowolnego przejścia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), by tam skorzystać z osłon socjalnych - urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych - podała w czwartek JSW.

Liczba chętnych przewyższa limit określony na 2,5 tys. osób. Wśród chętnych 2214 osób to górnicy dołowi uprawnieni do urlopu górniczego.

- Po raz kolejny udowadniamy, że nawet trudne procesy jesteśmy w stanie przeprowadzać spokojnie, bez zbędnych emocji - powiedział prezes JSW Tomasz Gawlik.

Przypomniał, że pracownicy już we wrześniu zdecydowali, że chcą ratować tę spółkę - oddali sporą część swoich wynagrodzeń. - Teraz również ze zrozumieniem podeszli do problemu. Bardzo im za to dziękuję – dodał.

Zobacz materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24 nt. niechlubnego raportu dotyczącego polskiego węgla (05.07.2016):

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kwsa.pl

Tagi:
Raporty: