Grupa Wirtualna Polska zadebiutowała na warszawskiej giełdzie

Rynki


Grupa Wirtualna Polska zadebiutowała w czwartek na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Kurs akcji spółki na otwarciu notowań wyniósł 35 zł. To około o 10 proc. więcej niż cena, po jakiej sprzedano akcje w ofercie publicznej (32 zł).

Grupa Wirtualna Polska powstała w lutym 2014 roku z połączenia spółek Wirtualna Polska i o2, przy udziale funduszu Innova Capital.

Nowe inwestycje

Prezes zarządu Grupy Wirtualna Polska Jacek Świderski powiedział, że pieniądze pozyskane ze sprzedaży akcji przeznaczone będą na nowe inwestycje. - Przede wszystkim chcemy dokończyć dzieła, które rozpoczęliśmy w ubiegłym roku kiedy to na inwestycje wydaliśmy blisko 70 mln zł. W tym roku chcemy wydać podobną kwotę. Pozyskaliśmy z giełdy prawie 100 mln zł, aby umocnić przewagę Wirtualnej Polski i rozstrzygnąć, kto jest numerem jeden w polskim internecie - powiedział Świderski. Nie powiedział jednak, jakie inwestycje spółka chce w tym roku zrealizować. - Ponieważ w transakcjach takich jak fuzje czy przejęcia zwykle stosuje się metodę faktów dokonanych to niestety nie mogę na razie powiedzieć niczego konkretnego. Dużą część swojego czasu poświęcam na rozmowy z przedsiębiorcami i liczę, że już w najbliższych tygodniach poinformujemy o pierwszych transakcjach - dodał Świderski.

Oferta publiczna

Oferta publiczna Wirtualnej Polski obejmowała 3,34 mln nowych akcji i 5,85 mln akcji sprzedawanych przez udziałowca - spółkę European Media Holding, kontrolowaną przez fundusz Innova Capital.

W ramach oferty akcje objęło 7,38 tys. inwestorów indywidualnych i 347 inwestorów instytucjonalnych. W sumie wartość przeprowadzonej oferty to 294,2 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Grupa Wirtualna Polska jest 7. debiutantem na Głównym Rynku GPW w 2015 roku oraz 474. spółką notowaną na tym rynku.

Autor: mn / Źródło: PAP