Rynki

Grupa Azoty chce skorzystać z dobrych czasów. I chce przejmować inne firmy

Rynki

Grupa AzotyZysk operacyjny grupy spadł do 48,7 mln zł ze 171,1 mln zł przed rokiem

Grupa Azoty jest zainteresowana przejęciami firm krajowych i zagranicznych działających w segmencie chemicznym i nawozowym - poinformował wiceprezes spółki Paweł Łapiński.

- Formuła rozmów na temat Anwilu się skończyła, ale to tylko jeden z wielu projektów. Mamy chęć także na inne firmy zarówno z Polski, jak i z zagranicy - odpowiedział wiceprezes zapytany o rozmowy z Orlenem dotyczące kupna części nawozowej Anwilu. Pod koniec lipca PKN Orlen poinformował, że PKN Orlen, Anwil, Skarb Państwa i Grupa Azoty zakończyły rozmowy dotyczące potencjalnych możliwości konsolidacji sektora chemiczno-nawozowego. Negocjacje prowadzone były na podstawie umowy o zachowaniu poufności zawartej w styczniu 2015 r. W związku z zakończeniem rozmów PKN Orlen złożył wypowiedzenie umowy. - Jeden projekt odpadł, szukamy kolejnych celów akwizycyjnych z branży chemicznej i nawozowej - powiedział Łapiński. Dodał, że rozmowy trwają, ale są na wstępnym etapie.

Prognozy

Jak powiedział Łapiński Grupa Azoty spodziewa się sezonowego wzrostu popytu na swoje produkty w najbliższych miesiącach. - Dotąd było tak, że w ostatnim kwartale roku ceny rosły znacząco, w tym roku jednak nie spodziewamy się znacznych wzrostów, jak w przeszłości - powiedział. Wyjaśnił, że sytuacja w rolnictwie nie jest najlepsza. Do tego globalna nadpodaż mocznika na rynku zbija ceny nawozów. Spółka nie spodziewa się też istotnej poprawy jeśli chodzi o nawozy wieloskładnikowe. - To produkty bardziej złożone. Gdy zbiory rolników nie są najlepsze, ograniczany jest zakup nawozów złożonych - wyjaśnił wiceprezes. Również w segmencie tworzyw widoczna jest duża konkurencja, co jest efektem nadpodaży mocy produkcyjnych. - Odnotowujemy natomiast trwały popyt na poliamid. Zapotrzebowanie płynie od wytwórców elementów dla sektora motoryzacyjnego - powiedział Łapiński. Korekta cen nastąpiła też w segmencie chemicznym, co jest pochodną zmiany na rynku surowcowym. - Wyjątkiem jest melamina, która utrzymała poziom cenowy, dając nam premię w stosunku do cen surowców - powiedział wiceprezes. Spółka spodziewa się utrzymania popytu na melaminę. W przypadku alkoholi OXO zakładany jest wzrost popytu w III i IV kw. tego roku. Grupa Azoty najbliższym czasie spodziewa się spadku cen fosforytów, siarki i soli potasowej.

Jaki zysk?

Grupa Azoty miała w drugim kwartale 44,4 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 126,6 mln zł zysku przed rokiem - podała spółka w raporcie półrocznym. Wynik był gorszy od konsensusu, który zakładał zysk na poziomie 118,8 mln zł.

Zysk operacyjny grupy spadł do 48,7 mln zł ze 171,1 mln zł przed rokiem i był również poniżej średniej prognoz rynkowych na poziomie 167,8 mln zł.

EBITDA spadła do 177,9 mln zł z 291,9 mln zł przed rokiem. Konsensus zakładał EBITDA w wysokości 292,7 mln zł.

Przychody z kolei spadły do 2,16 mld zł z 2,28 mld zł w II kw. 2015 r. Analitycy spodziewali się 2,04 mld zł sprzedaży.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grupa Azoty

Pozostałe wiadomości