TVN24 Biznes | Rynki

Polska giełda chce przejąć armeńską. Jest zgoda zarządu i rady nadzorczej

TVN24 Biznes | Rynki

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Kuczyński o zmianie WIBOR-u
Kuczyński o zmianie WIBOR-uTVN24
wideo 2/6
TVN24Kuczyński o zmianie WIBOR-u

Zarząd i rada nadzorcza warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych zgodziły się na kupno 65,03 procent udziałów w armeńskiej giełdzie Armenia Securities Exchange (AMX) - podała GPW w raportach.

Dodano, że cena zakupu to 826 mln 297 tys. 550 dramów armeńskich, czyli prawie 8,5 mln zł.

GPW chce kupić armeńską giełdę

Sprzedającym jest Centralny Bank Armenii (CBoA), który obecnie posiada 90,05 proc. udziału w kapitale zakładowym AMX.

Jak podała GPW, po zakończeniu transakcji AMX będzie miała 148 akcji własnych stanowiących 9,95 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki, CBoA będzie miał 372 akcje stanowiące 25,02 proc. kapitału spółki, a GPW będzie miała 967 akcji, kontrolując 65,03 proc. kapitału giełdy.

GPW we wrześniu 2020 roku podpisała porozumienie z CBoA w sprawie negocjacji zakupu pakietu większościowego AMX. Warszawska giełda informowała wtedy, że zamierza aktywnie włączyć się w zarządzanie i inicjatywy rozwojowe giełdy w Armenii.

- Chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie wesprzeć rynki kapitałowe na etapie nieklasyfikowanym czy frontiers. Chcemy pokazać, że potrafimy stworzyć wartość dodaną. Liczymy na to, że to nam otworzy możliwości kolejnych akwizycji wśród rynków mniej rozwiniętych - mówił wtedy prezes GPW Marek Dietl.

AMX organizuje obrót instrumentami finansowymi oraz prowadzi izbę depozytowo-rozliczeniową w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Armenii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości