Przegląd prasy. Batalia o górnicze pensje. Co z czternastkami?

Rynki

Ile zarabiają Polacy? Średnia pensja to 4277 zł tvn24bis
wideo 2/4

W spółkach węglowych ruszą wkrótce negocjacje dotyczące nowych zasad wynagradzania pracowników. Po ostatnim kryzysie na rynku węgla o kompromis ze związkowcami może być łatwiej - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Związki zawodowe w Jastrzębskiej Spółce Węglowej po wynegocjowaniu po 4,3 tys. zł nagrody dla pracowników szykują się do kolejnych rozmów z zarządem spółki - informuje "Rzeczpospolita".

Nowy model

Jak czytamy w artykule, negocjacje na temat nowego układu zbiorowego pracy, w którym zawarty ma być m.in. nowy model wynagrodzenia górników, zaplanowano już w połowie lipca. Podobne rozmowy mają ruszyć też w Polskiej Grupie Górniczej - podaje "Rz". Postulaty związkowców to m.in. określenie wysokości bonów żywnościowych jako równowartości 1 proc. minimalnej krajowej pensji, a także wyrównanie pensji pracowników we wszystkich kopalniach.

Wypłata czternastki?

Jak zaznacza "Rz", układ zbiorowy ma także rozstrzygnąć kwestię wypłaty 14. pensji, która obecnie jest w spółce zawieszona. Projekt układu zbiorowego pracy ma być gotowy w ostatnich miesiącach 2017 r. i obowiązywać od przyszłego roku.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Klaumich49