Polski gigant węglowy zatrudni rzesze górników. Zarobki w górę, ale bez czternastki

Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski
Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski
tvn24
tvn24Prezydent: węgiel podstawowym surowcem energetycznym Polski

Pracownicy czterech kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego, przejętych z początkiem kwietnia przez Polską Grupę Górniczą, rozpoczęli podpisywanie umów zmieniających warunki ich zatrudnienia. W tym roku średnie wynagrodzenie w grupie wyniesie 6225 zł.

- Następuje zmiana warunków umów o pracę, dostosowująca formę zatrudnienia pracowników do warunków obowiązujących w Polskiej Grupie Górniczej – wyjaśnił rzecznik PGG Tomasz Głogowski. Przypomniał, że górnicy z kopalń przejętych od holdingu nie stracą w PGG na wynagrodzeniu, a w części przypadków powinni zyskać na zmianach.

Największa spółka górnicza

W sobotę holding zawarł umowę zbycia swoich kopalń i spółki usługowej na rzecz PGG. Tym samym Grupa przejęła ok. 12,5 tys. pracowników KHW, zwiększając łączne zatrudnienie do ok. 43,5 tys. osób.

W zawartym przed miesiącem porozumieniu ze związkowcami PGG zagwarantowała, że w tym roku średnie wynagrodzenie w Grupie wyniesie 6225 zł, co dla części byłych pracowników holdingu oznacza wzrost miesięcznej pensji. Zawieszona natomiast jest wypłata nagrody rocznej – tzw. czternastej pensji. W tej sprawie porozumienie ze związkowcami zawarto rok temu, gdy PGG przejmowała kopalnie dawnej Kompanii Węglowej.

Grupa przejęła wszystkich pracowników kopalń holdingu oraz dużą część administracji, zatrudnionej dotąd w centrali KHW.

Katowicki Holding Węglowy

Po zbyciu kopalń (Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wieczorek i Wujek) oraz spółki usługowej Katowicki Holding Węglowy nadal działa jako spółka, z kilkudziesięcioosobowym zatrudnieniem. W holdingu pozostał nieprodukcyjny majątek oraz spółki zależne, m.in. spółka mieszkaniowa i handlowa.

Powiększona PGG ma zostać – według wcześniejszych informacji – dokapitalizowana przez inwestorów kwotą 1 mld zł, z czego połowa powinna być przekazana w poniedziałek. Grupa nie podała dotąd, czy kapitał trafił już na jej rachunek.

Źródło zdjęcia głównego: KW

Pozostałe wiadomości