Goldman z potężną grzywną. Za ingerencje i manipulacje

Rynki

ShutterstockGoldman ukarany grzywną 120 mln dolarów

Goldman Sachs ma zapłacić 120 mln dolarów w ramach kary nałożonej na bank przez amerykańskie władze federalne za celowe działanie dla własnych korzyści. To już trzeci przypadek ukarania banków za nieuczciwe transakcje związane ze wskaźnikiem ISDAfix. Wcześniej Komisja nakazała zapłacenie kary bankom Barclays i Citibank.

Jak stwierdziła w środę Amerykańska Komisja ds. Rynku Kontraktów Terminowych (CFTC), traderzy banku Goldman, w tym szef amerykańskiego pionu Interest Rate Products Trading Group, wykorzystywali transakcje i sprokurowane raporty w celu manipulowania wskaźnikiem wskaźnik dla instrumentów pochodnych w latach 2007-2012.

"Bez ogródek mówili o celach"

Według AP przedstawiciele CFTC przedstawili e-maile i nagrania audio świadczące o tym, że pracownicy Goldman "bez ogródek mówili o celach", jakie mają przynieść ich "ingerencje". Jak podkreślała CFTC handlowcy "oburzali się, gdy próby dokonywania manipulacji" nie były prowadzone z uwzględnieniem "możliwie najniższych kosztów". Rzekome manipulacje dotyczyły, jak wyjaśnia AP, ingerencji w ISDAfix, wskaźnik stosowany na rynku kontraktów typu swap, czyli instrumentów pochodnych służących do zabezpieczania się przed wahaniami stóp procentowych. Jak powiedział cytowany przez AP Aitan Goelman z CFTC to już trzeci przypadek ukarania banków za nieuczciwe transakcje związane ze wskaźnikiem ISDAfix. W maju 2015 roku Komisja nakazała zapłacenie kary w wysokości 115 mln dolarów bankowi Barclays, a w maju br. kwotą 250 mln dolarów został obciążony Citibank.

Konsekwencje dla Goldmana

CFTC nakazała też bankowi Goldman Sachs zaprzestania dalszych ingerencji w rynek i posługiwania się sprokuirowanymi sprawozdaniami oraz podjęcie niezbędnych kroków, które uniemożliwią stosowanie podobnych praktyk w przyszłości. Jak podaje AP, Goldman będzie też musiał wprowadzić kontrole wewnętrzne i przedstawiać CFTC raporty dotyczące skuteczności tych działań.

Zobacz: Jose Barroso zaczyna pracę w Goldman Sachs (Film z 14.07.2016)

Jose Barroso zaczyna pracę w Goldman Sachs

Autor: ag//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock